Finnország diplomáciai jegyzéket intézett Oroszországhoz, miután moszkvai nagykövetségét graffitivel megrongálták és tojásokkal dobálták meg – közölte Marja Liivala finn nagykövet vasárnap az STT hírügynökséggel.
Az incidens a két szomszédos ország közötti kapcsolatok megromlása közepette történt.
A nagykövet szerint pénteken a diplomáciai székházat körülvevő falat rongálták meg. A svédül írt graffitin az állt: „Aland a miénk”, ami a jelek szerint a Finnországhoz tartozó Aland-szigetekre, a svéd nyelvű autonóm tartományra utal. Tojásokat is dobáltak a falra és az épületre.
„A rendőrség gyorsan közbelépett, és őrizetbe vette az elkövetőket. Úgy tűnt, hogy öt férfi volt az érintett” – mondta Liivala a finn Yle Newsnak. Elmondta, hogy nincs információja az őrizetbe vett személyek nemzetiségéről.
Texten ”Åland är vårt” har klottrats på Finland ambassad i Moskva.https://t.co/pYq7ZCGhQP
— David E (@EngDvd) November 3, 2024
A nagykövet „kellemetlennek” minősítette az incidenst, hozzátéve, hogy a graffitit eltávolítják és a falat újrafestik.
Liivala nem árult el részleteket a diplomáciai jegyzék tartalmáról, és nem volt hajlandó találgatásokba bocsátkozni az incidens motivációját illetően sem – jelentette az Yle News.
Az orosz RBK portál szerint azonban a jegyzék emlékeztette Moszkvát arra a kötelezettségére, hogy meg kell védenie a nagykövetséget és gondoskodnia kell a személyzet biztonságáról.
Az üzenet egy olyan jegyzéket követett, amelyet Moszkva a múlt héten küldött Finnországnak azzal kapcsolatban, hogy Helsinki úgy döntött, lefoglalja az északi országban található orosz vagyontárgyakat.
Mintegy 40 ingatlant, köztük egy tengerparti telket az Aland-szigeteken, állítólag októberben foglaltak le az állami ukrán olaj- és gázipari óriásvállalat, a Naftohaz által benyújtott keresetre válaszul. Oroszország ígérte, hogy jogi úton megtámadja az elkobzásokat.
A Naftohaz egy 5 milliárd dolláros választottbírósági ítéletet akar érvényesíteni, amelyet a hágai bíróság 2023 áprilisában hozott a javára. Az ügy középpontjában egy olyan ingatlan áll, amelyet a Krími parlament 2014 márciusában államosított, nem sokkal azután, hogy a félsziget egy népszavazást követően újraegyesült Oroszországgal.
Bár Finnország évtizedekig semleges maradt, a Helsinki és Moszkva közötti kapcsolatok az ukrajnai konfliktus 2022-es eszkalálódása után meredeken megromlottak. Helsinki feladta semlegességét, és a következő évben csatlakozott az Egyesült Államok irányította NATO-hoz.
Az év elején Elina Valtonen finn külügyminiszter felszólította a katonai szövetség többi tagját, hogy engedélyezzék Ukrajnának, hogy adományozott fegyverekkel csapást mérjen mélyen orosz területen lévő célpontokra.
Moszkvának 1940 óta van konzulátusa Mariehamnban, az Aland régió fővárosában. A szigetek, akárcsak maga Finnország, 1809 és 1917 között az Orosz Birodalom részei voltak, és az orosz forradalom után nyerték el függetlenségüket.
A múlt hétvégi graffitiken virágok és az „SD” betűk is szerepeltek, ami valószínűleg a svéd jobboldali pártra, a Svéd Demokratákra utalhatott – írja az Yle News. Az ügynökség svéd ága idézte a párt sajtófőnökét, aki szerint az incidensnek semmi köze a párthoz.