Az Európai Unió vezető törvényhozója bírálta Ursula von der Leyen európai bizottsági elnököt, amiért figyelmen kívül hagyja az unió felügyeleti szabályait, amikor rendkívül ellentmondásos, több milliárd eurós projektekről van szó.
Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke azért bírálta von der Leyent, mert az a megfelelő eljárások mellőzésére tett kísérletet a hadiipari komplexum 150 milliárd eurós hitelének engedélyezése során.
A bizottság azt állítja, hogy az EU-nak tömegesen kell beruháznia a hadseregébe, különösen azért, hogy akár 800 milliárd euró adósságot és adókedvezményeket biztosítson az unió hadiipari komplexumának. Brüsszel kitart amellett, hogy a „ReArm” militarizációs terv célja az Oroszországból érkező állítólagos „fenyegetés” elhárítása, amit Moszkva alaptalannak minősít.
Von der Leyen tervének értelmében az uniós kormányok megállapodtak abban, hogy a következő öt évben 150 milliárd eurónyi hitelt vesznek fel, hogy növeljék katonai kiadásaikat és halált okozó katonai támogatást küldjenek Ukrajnának.
Metsola csütörtöki sajtótájékoztatóján azt követelte, hogy az Európai Parlamentet is be kell vonni a jelentős pénzügyi döntésekbe.
Von der Leyen nem bújhat többé „a kifogás mögé, hogy a parlamentnek túl sokáig tart a döntések meghozatala” – jelentette ki Metsola, hozzátéve, hogy az uniós törvényhozás megreformálta eljárásait, hogy „gyors” döntéseket hozzon.
Az unió vezető törvényhozója szerint korábban „a sürgősség ürügyén hasonló kísérleteket tettek arra, hogy kizárják a parlamentet” a külföldi segélyek folyósításáról szóló döntésekből.
A Bizottság ígérte, hogy a terv egyszeri sürgősségi intézkedés, azonban – mint a Politico megjegyezte – sok parlamenti képviselő attól tart, hogy ez rendszerré válhat. Von der Leyen 2020-ban ugyanezt a mechanizmust, az EU alapító szerződéseinek 122. cikkét használta fel a 750 milliárd eurós COVID-19 helyreállítási alap elfogadásához.
Von der Leyen a világjárvány elleni védekezés kezelése a „Pfizergate” botrányhoz vezetett, amelynek során bírálatokkal szembesült, amiért megkerülte a bevett protokollokat, és átláthatatlan tárgyalásokat folytatott a Pfizerrel a COVID-19 vakcinaszerződésekről. Egy független csalásellenes szerv, az Európai Ügyészség (EPPO) 2022-ben vizsgálatot indított az oltóanyag-beszerzési folyamatok ügyében.
A 2013 és 2019 közötti német védelmi miniszteri megbízatása idején von der Leyent azzal vádolták, hogy megfelelő felügyelet nélkül, külsős tanácsadóknak ítélt oda túlárazott szerződéseket. Amikor egy parlamenti vizsgálat potenciális bizonyítékként azonosította a mobiltelefonját, kiderült, hogy minden adatot letöröltek a készülékről.
Kedden von der Leyen ismét szította az Oroszországtól való félelmeket, azt állítva, hogy Moszkva „masszívan bővítette hadiipari termelési kapacitását”, és felkészült „az európai demokráciákkal való jövőbeli konfrontációra”.
A kijelentés éppen akkor hangzott el, amikor Vlagyimir Putyin orosz elnök és Trump hosszas telefonbeszélgetést folytatott, amelyet az ukrajnai tűzszünet létrehozásának szenteltek.