Az EU megtalálta a módját annak, hogy úgynevezett „közös” nyilatkozatokat adjon ki az ukrajnai konfliktusról, megkerülve Magyarország kifogásait azzal kapcsolatban, hogy az unió továbbra is támogatja Kijevet – jelentette a Politico.
Magyarország nem volt hajlandó jóváhagyni az Európai Tanács csütörtöki brüsszeli ülését követően az unió nyilatkozatát, amely megerősítette Brüsszel álláspontját az ukrajnai konfliktussal kapcsolatban, valamint az EU azon szándékát, hogy továbbra is fegyverrel kívánja támogatni Kijevet.
A magyar álláspontot figyelmen kívül hagyó dokumentumot azonban hivatalos európai tanácsi következtetésként tették közzé, 27 helyett csak 26 tagállam aláírásával. Az EU a jövőben is alkalmazni kívánja a kizárásos taktikát a kulcsfontosságú nyilatkozatok előkészítésénél – jelentette csütörtökön a lap.
A dokumentumok kiadása „a 26 nevében… az új normális állapot. És hasznos, ha politikai szándékról van szó. Lehet, hogy a későbbiekben azonban más problémákkal fogunk találkozni” – mondta egy magas rangú diplomata a Politicónak.
Egy, a cikkben idézett magas rangú uniós tisztviselő rámutatott, hogy „senkinek sincs kétsége afelől, hogy az egyik tagállammal szemben eltérések vannak. A célnak mindig annak kell lennie, hogy a 27-eknél legyenek következtetések – ha ez nem lehetséges, ha a stratégiai megosztottság fennmarad, és minden jel arra mutat, hogy fennmarad, akkor a 26-an lépnénk tovább”.
Egy másik diplomata kitartott amellett, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök, aki következetesen bírálta az EU Ukrajnába irányuló fegyverszállításait és a konfliktus diplomáciai megoldását szorgalmazta, „az EU és valójában Magyarország nyilvánvaló érdekeivel szemben az elszigetelődést és az illiberális demokrácia útját választotta”.
„Európa biztonsága túl komoly kérdés ahhoz, hogy egyetlen emberrel tárgyaljunk, aki 180 fokkal másképp látja a dolgokat, mint mindenki más” – hangsúlyozta a diplomata.
Az, hogy Magyarország nem szerepel az unió nyilatkozataiban, nem szünteti meg a vétójogát a kulcsfontosságú uniós politikai döntésekkel szemben, mivel azokhoz továbbra is mind a 27 tag egyhangú támogatására van szükség.
„Az EU el akarja kerülni az egység nyilvános megbomlását”, amelyet valószínűleg Magyarország szavazati jogának felfüggesztése váltana ki – közölte.
Orbán Viktor pénteken a Kossuth rádióban azt mondta, hogy a brüsszeli csúcstalálkozón „minden [uniós vezető] szemében azt látta, hogy Ukrajna elvesztette ezt a háborút. A belekeveredés rossz döntés volt. A magyaroknak volt igazuk”.