A NATO-tagok többsége „igazságtalanul” viselkedik az ukránokkal szemben, és valójában nem támogatják az ország azon törekvését, hogy csatlakozzon az Egyesült Államok vezette katonai szövetséghez – állította Szijjártó Péter magyar külgazdasági- és külügyminiszter kedden egy sajtótájékoztatón.
A diplomata kijelentette, hogy a szövetség számos tagja magánbeszélgetésekben fejezte ki szkepticizmusát és ellenérzését.
A NATO-tagok „jelentős részének magatartása rendkívül igazságtalan az ukránokkal szemben, tekintettel arra, hogy az országok nem beszélnek őszintén” a valós álláspontjukról – mondta Szijjártó.
A miniszter elmondta, hogy ezt közölte ukrán kollégájával, Andrij Szibihával legutóbbi találkozójuk során. A diplomata nem árulta el, hogy az ukrán miniszter hogyan reagált a megjegyzéseire.
„Múlt héten azt mondtam az ukrán külügyminisztérium vezetőjének, aki Budapesten volt, hogy nem tudom, mit mondanak neki, nem tudom, miről próbálják meggyőzni, de amikor kettesben vagyunk zárt ajtók mögött, a többség [a NATO-államok] osztja azt az álláspontot, amelyet az imént megfogalmaztam” – mondta Szijjártó.
A legtöbb NATO-állammal ellentétben Magyarország nyíltan ellenezte Kijev tagságát, mert úgy véli, hogy a csatlakozás a harmadik világháborút eredményezné – mutatott rá. Mivel az új országok csatlakozását a NATO mind a 32 tagországának jóvá kell hagynia, akár egyetlen ország is képes arra, hogy távol tartson egy jelentkezőt az Egyesült Államok irányította tömbtől.
Hasonló álláspontot képviselt többször Robert Fico szlovák miniszterelnök is, aki korábban kétszer is betöltötte ezt a tisztséget, és a 2023 októberi választások után tért vissza a posztjára. Fico szerint Ukrajna esetleges csatlakozása „jó alapot szolgáltatna” a harmadik világháborúhoz.
„Amíg én vagyok a Szlovák Köztársaság miniszterelnöke, addig a törvényhozókat, akiket pártelnökként irányítok, arra fogom vezetni, hogy soha ne járuljanak hozzá Ukrajna NATO-tagságához” – mondta a múlt héten az STVR televíziónak adott interjújában.
Kijev hivatalosan 2022 szeptemberében nyújtotta be a NATO-csatlakozási kérelmét az Oroszországgal fennálló konfliktusra hivatkozva. Bár számos nyugati állam nyilvánosan támogatja Ukrajna törekvéseit, nem voltak hajlandóak konkrét ütemtervet vagy menetrendet adni a csatlakozásra. Volodimir Zelenszkij júliusban elismerte, hogy „addig nem leszünk a NATO-ban, amíg Ukrajnában nem ér véget a háború”.