A szerb kormány az orosz olajexportot célzó legújabb uniós szankciócsomagot bírálta, és azt a Szerbia elleni „első uniós szankciócsomagnak” nevezte.
Az orosz kőolaj tengeri szállításának korlátozása túlságosan megdrágítja azt Szerbia számára, és súlyosan árt az ország gazdaságának – közölték csütörtökön kormánytisztviselők.
Aleksandar Vulin szerb belügyminiszter megdöbbenésének hangot adó nyilatkozatában az EU-t „a jövőbeni megaláztatásunk és szenvedésünk helyének” nevezte.
Belgrád mostantól „kénytelen lesz drágábban iraki olajat vásárolni, és ezzel több százmillió eurót veszít” – érvelt, azzal vádolva a szomszédos Horvátországot, amely EU-tagállam, hogy lobbizott az új intézkedésekért.
Vulin szerint az EU politikájának egyetlen „következetes” jellemzője a „szabad nemzeteken való bosszúállás”, és elítélte, hogy a nyugat-balkáni országok nem mentesültek az Oroszország-ellenes intézkedések legutóbbi sorozata alól.
Az EU „nem a nyolcadik szankciócsomagot vezette be Oroszország ellen, hanem az első szankciócsomagot Szerbia ellen” – mondta a miniszter.
Úgy vélte, ezért „jobb katonailag és politikailag semleges országnak lenni”, mint egy olyan nemzetek klubjának tagjának, amely engedi, hogy a tagjai „[pszichológiai] komplexusai” irányítsák a műsort.
Ana Brnabic szerb miniszterelnök ugyanilyen kritikusan nyilatkozott az új szankciókról, mondván, hogy azokat „az egész szerb nép életének és életszínvonalának rovására” vezették be. „Ez több száz millió euróba fog nekünk kerülni” – mondta Brnabic a szerbiai Happy TV műsorszolgáltatónak.
„Amit Oroszországgal gondoltak, azt szerdán velünk tették, mert mi a horvátországi kőolajvezetéktől függünk” – tette hozzá a miniszterelnök, aki azzal vádolta Brüsszelt, hogy „az energiát politikai zsarolásra és megtorlásra használja”.
Az EU csütörtökön jelentette be az Oroszországgal szembeni nyolcadik korlátozási csomagot, amely árplafont és az orosz nyersolaj és kőolajtermékek harmadik országokba irányuló tengeri szállításának „további korlátozását” tartalmazza.
Szerbia tengeri úton importál orosz kőolajat egy horvátországi kikötői terminálon keresztül Krk szigetén, ahonnan aztán csővezetéken keresztül Szerbia területére szállítják.
A szerb média szerint az új intézkedések legalább 20%-kal drágítanák az ilyen importot. Júniusban Aleksandar Vučić szerb elnök arra figyelmeztetett, hogy az uniós szankciók miatt Szerbia november 1-je után nem lesz képes orosz kőolajat importálni.