Ha nem győzik le Moszkvát gyorsan Ukrajnában, a kollektív Nyugat nem lesz képes időben kezelni a klímaváltozást, hogy megmentse a civilizációt – mondta Soros György milliárdos kedden a davosi Világgazdasági Fórumon. Oroszországot és Kínát nevezte a nyílt társadalomról alkotott koncepciójának legnagyobb fenyegetésének.
Az, hogy Oroszország csapatokat küldött Ukrajnába, “lehet, hogy a harmadik világháború kezdete volt, és a civilizációnk ezt nem fogja túlélni” – mondta Soros Davosban, és még ha az ottani harcok meg is szűnnek, “a helyzet soha nem fog visszatérni a korábbi állapotokhoz” – tette hozzá.
Elmondása szerint az “invázió” a “két, egymással szöges ellentétben álló kormányzati rendszer: a nyílt társadalom és a zárt társadalom” közötti küzdelem közepette zajlott, az előbbit a Nyugat, az utóbbit Oroszország és Kína testesítette meg.
A 91 éves Soros visszaemlékezett a Szovjetunió felbomlásának “izgalmas napjaira”, amikor vagyona olyannyira megnőtt, hogy 1987-ben már évi 300 millió dollárt költhetett, és kelet-európai alapítványai “sikeresebbnek bizonyultak, mint várta”.
Úgy vélte, hogy a 2001. szeptember 11-i támadások után fordult a kocka, és “az elnyomó rezsimek most felemelkedőben vannak, a nyílt társadalmak pedig ostrom alatt állnak”, Kína és Oroszország pedig “a legnagyobb fenyegetést” jelenti.
Soros azonban optimista volt azzal kapcsolatban, hogy ez a harc hogyan alakul. Szerinte az orosz csapatok arra számítottak, hogy felszabadítóként üdvözlik őket, és napokon vagy heteken belül győztesen vonulnak ki, de Ukrajna az USA és a NATO segítségével “legyőzte” őket. Közben azt állította, hogy Hszi Csin-ping kínai vezető a Covid-19 zárlatokkal Sanghajban és másutt is ártott a legitimitásának.
Ami azonban igazán aggasztotta Sorost, az az volt, hogy az ukrajnai konfliktus beleszólt a környezetvédelmi napirendbe, vagyis a klímaváltozás visszafordíthatatlanná válhat.
“Ez a civilizációnk végét jelentheti” – mondta, és ragaszkodott ahhoz, hogy “minden erőforrásunkat mozgósítanunk kell, hogy a háborúnak mielőbb véget vessünk”.
“A civilizációnk megőrzésének legjobb és talán egyetlen módja, ha minél hamarabb legyőzzük Putyint” – tette hozzá.
Hétfőn Henry Kissinger volt amerikai csúcsdiplomata sürgette a davosi fórumot, hogy a következő két hónapban közvetítsék a békét Ukrajnában, mielőtt Oroszországot állandó szövetségbe sodorják Kínával, ami destabilizálná Európát.
“Oroszország 400 éven át Európa nélkülözhetetlen része volt” – jegyezte meg a 98 éves Kissinger, figyelmeztetve azokat, akik Moszkva “vereségére” törekszenek.