Az Egyesült Államok fontolóra veszi annak lehetőségét, hogy az ukrajnai konfliktus rendezésének részeként a Krím félszigetet Oroszország részeként ismerje el – idézte a Semafor gazdasági napilap a jól értesült forrásait.
A lap szerint olyan helyzetről tárgyalnak, amelyben az Egyesült Államok felszólítaná az ENSZ-t, hogy ismerje el a Krímet Oroszország részeként, ami „egybeesik Vlagyimir Putyin elnök álláspontjával”.
A cikk ugyanakkor rámutat, hogy konkrét döntések még nem születtek, és a fent említett lehetőség a konfliktus lezárásának egyik lehetséges lépése.
A Fehér Ház a maga részéről nem kívánta kommentálni az értesülést.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője kijelentette, az Oroszország részévé vált területek az alkotmányban is szerepelnek, és az ország szerves részét képezik. Hangsúlyozta, hogy ez abszolút nem vitatható tény.
Béketárgyalások Ukrajnáról
Múlt kedden Szaúd-Arábiában találkozott az amerikai és az ukrán delegáció. Az eredményeket követően Volodimir Zelenszkij hivatala közös nyilatkozatot tett közzé, amelyben megjegyzik, hogy Kijev kész elfogadni Washington javaslatát egy 30 napos tűzszünetre, amely a felek megegyezésével meghosszabbítható. A dokumentumban az is szerepel, hogy az Egyesült Államok azonnal visszavonja az Ukrajnával folytatott hírszerzési információcsere szüneteltetését, és újraindítja a fegyverek szállítást Ukrajna számára.
Mint arról a Fehér Ház sajtószóvivője beszámolt, Steve Whitkoff amerikai elnöki különmegbízott Moszkvába látogatott, hogy meggyőzze az orosz felet a tűzszüneti megállapodás aláírásáról.
Putyin azt mondta, hogy általában véve támogatja az Egyesült Államok által előterjesztett kezdeményezést, de vannak árnyalatok, amelyeket fontos tisztázni. Különösen a Kurszki területen lévő ukrán egységek kérdését vetette fel: vajon harc nélkül kivonulnak-e, Oroszországnak el kell-e engednie őket, miután tömegesen követtek el bűncselekményeket civilek ellen, a kijevi vezetés ad-e nekik parancsot a fegyverletételre.
Trump pénteken arra kérte Putyint, hogy kímélje meg a Kurszk térségében teljesen bekerített ukrán hadsereget. Az orosz vezető azt mondta, hogy e felhívás megvalósításához az ukrán hatóságoknak meg kell parancsolniuk katonáiknak, hogy adják meg magukat. Mint Jurij Usakov elnöki tanácsadó megjegyezte, ebben az esetben az ellenséges csapatoknak életet és tisztességes bánásmódot biztosítanának.