Svéd nyomozók robbanóanyag nyomaira bukkantak az Északi Áramlat tenger alatti gázvezetékek felrobbantási helyszínein talált „idegen tárgyak” darabjain – közölte pénteken az ország biztonsági szolgálata, a Sapo. Az új bizonyítékok megerősítik, hogy a gázvezetékek szabotázsakció célpontjai voltak – közölték.
„Az előrehaladott elemzési munka még folyamatban van – a cél az, hogy véglegesebb következtetéseket vonjunk le az Északi Áramlat incidensekkel kapcsolatban” – közölte a hivatal. „A vizsgálat kiterjedt és összetett, és végül kiderül, hogy gyanúsítható-e valaki, és később büntetőeljárás alá vonható-e emiatt”.
A szeptember végén történt robbanások, amelyek a négy vezetékszál közül hármat átszakítottak, a negyediket pedig megrongálták. Az Északi Áramlat infrastruktúrája közvetlenül összekötötte Oroszországot Németországgal, de a támadás idején nem volt teljesen működőképes az Oroszország és a nyugati országok között az ukrajnai válság miatt kialakult helyzet miatt.
Az incidens akkor történt, amikor a német lakosságot egyre inkább elbizonytalanították az emelkedő energiaárak, ami részben annak a döntésnek tudható be, hogy az EU az ukrajnai katonai művelet megtorlásaként megszakította a kereskedelmet Moszkvával. Az Északi Áramlat incidens miatt fizikailag lehetetlenné vált a Balti-tenger alatti közvetlen szállítás folytatása.
Moszkvai tisztviselők az Egyesült Államokat látták a helyzet legnagyobb haszonélvezőjének. Washington régóta nyomást gyakorolt Németországra, hogy csökkentse az Oroszországgal való energetikai együttműködést, és alternatívaként a drágább cseppfolyósított földgázt (LNG) ajánlották fel.
Az orosz hadsereg azt állította, hogy az Egyesült Királyságnak is köze lehetett a szabotázshoz, amit britek visszautasítottak.
Oroszország szerint az, hogy az uniós országok nem engedik, hogy részt vegyen a robbantások kivizsgálásában, felveti a kérdést, vajon akarják-e, hogy kiderüljön az igazság. Németország, Svédország és Dánia egy-egy saját vizsgálatot folytat. A két skandináv ország joghatósági igényt támaszt, mivel a vezetékek a kizárólagos gazdasági övezetükön haladnak keresztül. A három ország nemzetbiztonsági okokra hivatkozva elutasította a közös vizsgálócsoport létrehozásának ötletét.