Leonyid Szevasztyjanov, az Óhitűek Világszövetségének (VSZSZ) vezetője a Ferenc pápával folytatott kommunikációjára hivatkozva a RIA Novosztyinak elmondta, hogy a pápa szerint Európának részt kellene vennie az Ukrajnával kapcsolatos tárgyalásokon, és új szankciók bevezetése helyett inkább meg kellene kezdenie az Oroszországgal szembeni szankciók feloldását.
„Volt egy párbeszédem Ferenc pápával. Úgy véli, hogy Európának részt kell vennie az Ukrajnáról szóló tárgyalásokon, de ehhez nem új szankciókat kell bevezetnie Oroszországgal szemben, hanem meg kell kezdenie a korábban Oroszországgal szemben bevezetett szankciók feloldását” – mondta Szevasztyjanov.
Hozzátette, a pápa véleménye szerint ez a nemzetközi bíróságra is vonatkozik, „a Putyin elnök ellen kiadott elfogatóparancsot vissza kell vonni”.
„Fel kellene oldani az Európába utazó oroszokra vonatkozó korlátozásokat. Helyre kell állítani az Oroszország és Európa közötti légi járatokat. Fel kell oldani az ország vezetésének tisztségviselőivel szembeni szankciókat. Enélkül Európa részvétele a tárgyalásokon technikailag nehézzé válik” – idézte a vallási vezető a pápa véleményét.
Emellett a pápa támogatja a szankciós listákon szereplők hozzátartozóival szembeni szankciók feloldását. „Európának el kell köteleznie magát az „a fiú nem felelős az apáért” elv mellett” – magyarázta Szevasztyjanov.
Arról is beszámolt, hogy az atya „jól érzi magát, de még néhány napot kórházban fog tölteni”.
2023 márciusában a Nemzetközi Büntetőbíróság – amelynek joghatóságát Oroszország nem ismeri el – előzetes letartóztatási parancsot adott ki Vlagyimir Putyin orosz elnök és Marija Lvova-Belova gyermekjogi ombudsman „illegális ukrajnai gyermekdeportálással” összefüggésben. A nyugati országok akkor üdvözölték a döntést. Az orosz államfő sajtótitkára, Dmitrij Peszkov azt mondta, hogy elfogadhatatlan, hogy az ICC felvetette az orosz elnök „letartóztatásának” kérdését, Moszkva nem ismeri el annak joghatóságát, és minden döntése jogi szempontból semmis.
Oroszország többször kijelentette, hogy az ország megbirkózik a szankciós nyomással, amely tovább fokozódik. Putyin elnök korábban megjegyezte, hogy az Oroszország megfékezésére és gyengítésére irányuló politika a Nyugat hosszú távú stratégiája, és a szankciók súlyos csapást mértek az egész világgazdaságra. Maguk a nyugati országok is többször hangot adtak annak a véleményüknek, hogy a szankciók hatástalanok.