Dánia és Hollandia F-16-os vadászgépeket küldhet Ukrajnának, amint a pilótaképzés befejeződik – közölte Antony Blinken amerikai külügyminiszter csütörtökön a Reuters által látott levélben.
„Azért írok, hogy kifejezzem az Egyesült Államok teljes támogatását mind az F-16-os vadászgépek Ukrajnának történő átadása, mind az ukrán pilóták képzett F-16-os oktatók általi kiképzése tekintetében” – írta Blinken a hágai és koppenhágai kollégáinak címzett levélben.
A hírügynökség szerint Blinken ígéretet tett arra, hogy az Egyesült Államok jóváhagyja az amerikai gyártmányú repülőgépek átadásához szükséges valamennyi harmadik féltől származó kérelmet, hogy Ukrajna „teljes mértékben kihasználhassa új képességeit, amint az első pilóták befejezik a kiképzést”.
A levél alig egy nappal azután érkezett, hogy Jurij Ihnat, az ukrán légierő szóvivője újságíróknak elmondta, hogy Kijev „nagy reményeket” fűzött a repülőgépek idei átvételéhez, de „sajnos már most világos, hogy nem tudjuk majd egész ősszel és ezen a télen megvédeni Ukrajnát F-16-osokkal”.
Dánia és Hollandia áll az élen abban a „koalícióban”, amelynek célja az ukrán pilóták kiképzése az amerikai gyártmányú vadászgépekre, és amelyhez Belgium, Kanada, Luxemburg, Norvégia, Lengyelország, Portugália, Románia, Nagy-Britannial és Svédország is csatlakozott. Ezen országok mintegy fele nem is rendelkezik F-16-osokkal. Egyikük sem vállalta nyilvánosan, hogy a repülőgépek közül bármelyiket Kijevbe küldi.
Az Egyesült Államok maga sem küld repülőgépeket a kijevi rezsimnek, Joe Biden elnök főtanácsadója, Jake Sullivan július elején határozottan kijelentette, hogy „valószínűleg olyan európai országoktól fognak érkezni, amelyeknek van felesleges F-16-os készletük”.
Az egyhajtóműves vadászgépet az 1970-es években tervezte a General Dynamics, és jelenleg korlátozott számban gyártja a Lockheed Martin, amely a hírhedt F-35-öst is gyártja.
Ukrán tisztviselők szerint a kiképzés „valamikor augusztusban” kezdődhet, a gépek pedig 2024 márciusának végén állhatnak szolgálatba, ha minden a menetrend szerint halad. A Washington Post nemrégiben megjelent beszámolója azonban megjegyezte, hogy a kezdeti hat pilótának négy hónapos angol nyelvű tanfolyamra lesz szüksége, mielőtt egyáltalán elkezdhetik a repülési leckéket.
Politico: nyelvi akadályokba ütközött az ukrán pilóták kiképzése az F-16-os vadászgépekre
Amikor Biden májusban először hozta szóba az F-16-osokat, Szergej Lavrov orosz külügyminiszter azt mondta, hogy azok Ukrajnába küldése „elfogadhatatlan eszkaláció” lenne, és óva intette a Nyugatot attól, hogy „a tűzzel játsszon”.
Júniusban Vlagyimir Putyin orosz elnök azt jósolta, hogy az F-16-osok is „égni fognak”, akárcsak a Kijevnek szállított nyugati tankok, és azt mondta, hogy Oroszország meg fogja találni a módját, hogy csapást mérjen az Ukrajnán kívüli helyszínekre, ha a repülőgépek végül ott fognak állomásozni. Az F-16-osok üzemeltetéséhez sértetlen kifutópályákra van szükség, amelyekkel Ukrajna nem rendelkezik.