Egyre több ország szállítja haza aranyrúdtartalékait a Nyugat által Oroszország ellen bevezetett, példátlan szankciók nyomán – jelentette hétfőn a Reuters a központi bankok és állami vagyonalapok körében végzett Invesco-felmérésre hivatkozva.
A jelentés szerint a tavalyi pénzpiaci hullámvölgyből eredő széles körű veszteségek az állampapír-kezelőket arra késztették, hogy alapvetően újragondolják stratégiáikat a magasabb inflációtól és a további geopolitikai feszültségektől való félelem közepette.
A felmérés kimutatta, hogy a résztvevő 85 szuverén befektetési alap és 57 központi bank több mint 85%-a úgy véli, hogy az infláció most magasabb lesz a következő évtizedben, mint az elmúlt évtizedben.
A központi bankok „jelentős része” a jelentések szerint aggódik az Oroszország elleni szankciók által teremtett precedens miatt. A válaszadók közel 60%-a szerint ez vonzóbbá tette az aranyat, míg 68%-uk tartja otthon a tartalékokat, szemben a 2020-as 50%-kal.
„Ha az én aranyam, akkor az én országomban akarom tartani” (volt) az a mantra, amelyet az elmúlt egy évben vagy egy év során láttunk” – mondta Rod Ringrow, az Invesco hivatalos intézményekért felelős vezetője, aki a jelentést felügyelte.
Ringrow értékelését megerősítve az egyik központi bank név nélkül nyilatkozott a Reutersnek: „Londonban tartottuk (az aranyat)… de most visszatelepítettük a saját országunkba, hogy biztonsági eszközként és biztonságban tartsuk”.
Oroszország 640 milliárd dollár értékű arany- és devizatartalékának közel felét fagyasztotta be tavaly a Nyugat, az ukrajnai konfliktus miatti számos szankciós csomag részeként. Moszkva elítélte vagyonának befagyasztását, lopásnak minősítve a Nyugat azon tervét, hogy ezeket a pénzeszközöket kisajátítsa, és megtorló intézkedésekre figyelmeztetett.
Az Ivesco tanulmánya kimutatta, hogy a geopolitikai aggodalmak a feltörekvő piacokon rejlő lehetőségekkel együtt egyes központi bankok körében is elmozdulást váltottak ki az amerikai dollártól. A megkérdezettek 7%-a állítólag úgy véli, hogy a növekvő amerikai adósságállomány szintén negatívan hat a dollárra, de a többség még mindig nem lát alternatívát a dollártól, mint a világ tartalékvalutája