Vlagyimir Putyin közölte, hogy hamarosan megkegyelmez Mihail Hodorkovszkij bebörtönzött orosz olajmágnásnak. Az orosz államfő csütörtöki évértékelő nemzetközi sajtóértekezletén védelmébe vette az Ukrajnának szánt pénzügyi-gazdasági segítséget. Az orosz elnök a szenzációszámba menő hírről, Hodorkovszkij megkegyelmezéséről a sajtóértekezlet után nyilatkozott, amikor a mikrofonokat már kikapcsolták. Putyin azt mondta, hogy maga az olajmágnás kért kegyelmet, és ő teljesíti azt. “Több mint tíz évet töltött börtönben, ez már elég hosszú idő, ideje döntést hozni (a kegyelemről). Hamarosan alá lesz írva a megfelelő utasítás” – mondta az elnök. Arról is beszélt, hogy Hodorkovszkij a kegyelmi kérvényében emberiességi okokra hivatkozik és azt írta, hogy az édesanyja beteg. Hodorkovszkij ügyvédei viszont nem tudtak a kegyelmi kérvényről és a honlapjukon azt közölték, hogy amíg nem találkozhatnak védencükkel, addig nem nyilatkoznak.
A Yukos (Jukosz) olajvállalat egykori főrészvényesét 2003-ban tartóztatták le, de azóta két ügyben is ítélkeztek felette. 2005-ben 8, 2010-ben 14 év szabadságvesztést kapott, amelyet később csökkentettek, így 2014 augusztusában hagyhatná el börtönét.
Vlagyimir Putyin évzáró-évértékelő sajtóértekezletén mintegy 1300 újságíró vett részt. Az élő televíziós adásban közvetített eseményen elsősorban belpolitikai, gazdasági, szociális ügyekről esett szó. Azok az újságírók, akik szót kaptak, a régiók gazdasági gondjairól, korrupciós ügyekről, rendőrségi visszaélésekről beszéltek és kértek segítséget. Az egyik esetben a legfőbb ügyész azonnal intézkedett: a Habarovszki területen lévő Vanyino kikötőjébe vizsgálókat küldött, ahol egy helyi újságíró szerint a területi befolyásért folyik a harc a rendőrség és a kábítószer ellenes hatóság között.
Ahogy várható volt, több kérdés is elhangzott az orosz parlament alsóházában kedden elfogadott és még aznap este hatályba lépett amnesztiatörvénnyel kapcsolatban. Az államfő megerősítette, hogy a jogszabály a szeptemberben egy orosz fúrótoronynál tiltakozó Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet garázdasággal vádolt és hetekig előzetes letartóztatásban tartott aktivistáira is vonatkozik. Szerinte mindaz, ami történt, jó lecke számukra.
A Pussy Riot orosz punkegyüttes bebörtönzött tagjairól szólva az elnök csak annyit mondott: sajnálja őket, mert női mivoltukban alázzák meg saját magukat. Az elnöki amnesztiatörvény rájuk is érvényes.
Nem mentesülhetnek azonban a büntetőeljárás alól a tavaly májusi, moszkvai Bolotnaja téri megmozduláson őrizetbe vett tiltakozók közül azok, akik a hatóság képviselőire támadtak – hangsúlyozta Putyin. Az elnök kijelentette, hogy a legkíméletlenebb ellenfelének tartott Alekszej Navalnij, a Népi Szövetség nevű orosz párt elnöke nem jelentett veszélyt a hatalomra azzal, hogy részt vett a szeptember 8. moszkvai főpolgármester-választáson. Időközben kiderült, hogy Navalnij indulásáról a nyertes, Szergej Szobjanyin egyeztetett Vlagyimir Putyinnal.
A sajtóértekezlet első témájaként és a külpolitikai kérdések között is az első helyen szerepelt az Ukrajnának ígért 15 milliárd dolláros segítség és a gázár csökkentése a szomszédos országnak. Ukrajna gazdasági helyzetét látva döntött úgy Oroszország, hogy segítséget nyújt a testvéri népnek – jelentette ki az orosz államfő. A földgáz árának jelentős csökkentéséről kedden született egyezmény pedig gyakorlatias döntés volt – mondta. “Láttuk, milyen nehézségeik vannak a fizetéssel” – tette hozzá. Az orosz államfő azt is hangsúlyozta, hogy az Ukrajnának szánt segítség nem függ össze a kijevi főtéren zajló tüntetésekkel, sem Ukrajna európai integrációs törekvéseivel. “Mi nem ellenezzük Ukrajna társulását az Európai Unióhoz” – mondta Vlagyimir Putyin, de megismételte Moszkva álláspontját, miszerint abban az esetben Oroszország intézkedéseket foganatosít piacának védelmére.
Az orosz államfő kitért az Iszkander típusú, rövid hatótávolságú harcászati rakéták ügyére is. Cáfolta azokat a német sahjtóértesüléseket, hogy azokat az európai uniós országokkal is határos Kalinyingrádi területre telepítették volna Azt mondta, hogy erről még nem hoztak döntést Moszkvában, de jelezte, hogy az Egyesült Államok által kifejlesztett európai rakétavédelmi rendszerre Oroszországnak reagálnia kell.