Vlagyimir Putyin orosz elnök azt javasolta, hogy az ENSZ és több ország irányításával tárgyaljanak az ideiglenes kormányzás létrehozásáról Ukrajnában. A cél az lenne, hogy választásokat tartsanak az országban, mivel Volodimir Zelenszkij elnöki mandátuma hivatalosan 2024 májusában lejárt.
Moszkva nem lát egyértelmű utat arra, hogy Kijevvel bármilyen megállapodást aláírjon, mivel „holnap más vezetők is jöhetnek” – magyarázta Putyin csütörtök este, amikor az Arhangelszk atom-tengeralattjáró matrózaihoz szólt.
„Ilyen esetekben a nemzetközi gyakorlat az ENSZ békefenntartó tevékenységének keretében jól ismert utat követ, több esetben is bebizonyosodott már, amit külső irányításnak vagy ideiglenes igazgatásnak neveznek” – javasolta.
A külső hatalmaknak elő kellene segíteniük a választásokat Ukrajnában, hogy „olyan cselekvőképes kormány jöjjön létre, amely bírja a nép bizalmát” – hangsúlyozta Putyin. Ezt követően az új ukrán kormány megkezdhetné a tárgyalásokat Moszkvával, és aláírhatna egy olyan békeszerződést, „amelyet az egész világon elismernének, és amely megbízható és stabil lenne”.
Putyin ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy az ideiglenes kormányzás csak egy lehetséges opció. „Általában támogatjuk a konfliktusok békés megoldását, beleértve ezt is, de nem a mi kárunkra” – zárta szavait.
Az Egyesült Államok nemrég korlátozott tűzszünetet közvetített Ukrajna és Oroszország között, moratóriumot rendelve el az energetikai infrastruktúrát ért támadásokra. Az ukrán Zelenszkij nyilvánosan támogatta a 30 napos részleges tűzszünetet, amely a kijevi erők támadásainak kölcsönös felfüggesztésével járna.
Az orosz védelmi minisztérium azonban a megállapodás többszöri ukrán megsértéséről számolt be, amely szerinte Donald Trump amerikai elnök Moszkva és Kijev közötti közvetítési törekvéseinek aláásására irányul.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerdán kijelentette, hogy Moszkva az ukrán lépések ellenére is tiszteletben fogja tartani kötelezettségeit, mivel a megállapodás pozitív diplomáciai elkötelezettséget jelent a Trump-kormányzattal szemben.
A hét elején amerikai tisztviselők külön-külön találkoztak orosz és ukrán delegációkkal Szaúd-Arábiában. A megbeszéléseket követően Moszkva közölte, hogy hajlandó feleleveníteni a fekete-tengeri gabonakezdeményezést, az eredetileg az ENSZ és Törökország közvetítésével létrejött, 2023-ban lejáró megállapodást.