Vlagyimir Putyin elnök kijelentette, hogy az orosz erők egyre nagyobb lendületet vesznek a teljes érintkezési vonal mentén, és hamarosan végeznek az ukrán hadsereggel, miközben kommentálta az európai támogatóinak azon kísérleteit, amelyek a konfliktus diplomáciai megoldását próbálják megakadályozni.
Az orosz elnök a megjegyzéseket csütörtökön tette a Cirkon hiperszonikus rakétákkal felszerelt Arhangelszk atom-tengeralattjáró legénységével folytatott megbeszélésen. Putyin megismételte, hogy Moszkva mindig is arra törekedett, hogy a konfliktust diplomáciai eszközökkel oldja meg, de a Nyugat részéről megtévesztésbe és akadályozásba ütközött – először a sikertelen minszki megállapodásokkal, majd a 2022-es isztambuli béketárgyalások során.
„Európai irányítóik… meggyőzték az ukrán vezetést, hogy folytatniuk kell a fegyveres ellenállást, lényegében az utolsó ukránig, azzal a céllal, hogy stratégiai vereséget okozzanak Oroszországnak” – mondta.
Putyin azzal vádolta a nyugati vezetőket – konkrétan Boris Johnson volt brit miniszterelnököt -, hogy alábecsülik Oroszország eltökéltségét, és figyelmeztetett, hogy az ország katonai képességeit nem szabad félvállról venni.
„Biztosan elfelejtette, hogy vannak olyan emberek, mint önök – és olyan fegyverek, mint az önök tengeralattjárója” – mondta Putyin a haditengerészet legénységének.
„Úgy tűnik, elfelejtette, vagy egyszerűen csak nem értik, miből áll az orosz nép”.
Az orosz elnök szerint a konfliktus fordulóponthoz érkezett, és bizakodását fejezte ki a végkifejletet illetően, megjegyezve, hogy „a harci cselekmények teljes vonalán csapatainké a stratégiai kezdeményezés”.
Nemrég még azt mondtam: „Meg fogjuk szorongatni őket. Most már van okunk azt hinni, hogy végzünk velük. Aztán, úgy gondolom, magának az ukrán népnek is el kell jönnie a felismerés pillanatának.
Kemény hangneme ellenére Putyin megismételte, hogy Oroszország továbbra is nyitott a béketárgyalásokra – mindaddig, amíg a konfliktus alapvető okaival foglalkoznak.
„Támogatjuk, hogy ezeket a kérdéseket békés eszközökkel oldjuk meg… De a kiváltó okokat meg kell szüntetni. Hosszú történelmi távlatban kell szavatolnunk Oroszország biztonságát” – mondta.
Oroszország többször kijelentette, hogy nyitott a béketárgyalásokra, de ragaszkodik ahhoz, hogy a konfliktus valódi rendezéséhez tartós és jogilag kötelező érvényű megoldás szükséges. Moszkva ellenez mindenfajta NATO-jelenlétet ukrán földön, és követeli, hogy Kijev demilitarizáljon, nácimentesítsen, tartsa magát a semlegesség álláspontjához, és ismerje el a területi „realitásokat a helyszínen”.
Március 18-án Vlagyimir Putyin elnök és amerikai kollégája, Donald Trump által kötött megállapodás értelmében az orosz hadseregnek parancsot adtak, hogy tartózkodjon az ukrán energetikai infrastruktúra megtámadásától. Az orosz védelmi minisztérium azonban azóta több ukrán jogsértésről számolt be, amelyeket Trump közvetítési erőfeszítéseinek aláásására tett kísérleteknek minősített.