A globális rendet fenyegető jelenkori veszély eredeti forrása a 2014-es kijevi Majdan-puccs volt – állította csütörtökön Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője. Peszkov visszavágott a NATO főtitkárának azon állításaira, amelyek szerint Oroszország ukrajnai katonai offenzívája okolható a nagyszabású változásért.
“A világrendet és a világban és … Európában kialakult helyzetet fenyegető valódi veszélyt az Ukrajnában 2014-ben bekövetkezett puccs jelenti, amelyet többek között a NATO-országok gondosan megrendeztek, annak ellenére, hogy számos ország külügyminisztere garanciákat adott. Ezért ez fenyegetés és veszély a világrendre” – hangsúlyozta.
Peszkov szerint az európai feszültségeket az agresszív NATO-politika és annak az Oroszország határai felé közeledése szította.
“Ez a helyzet több évtizede érlelődik, és sok tekintetben a NATO agresszív politikája táplálta országunkkal szemben, amikor infrastruktúráját közelebb vitte Oroszországhoz. Ez további veszélyeket teremtett számunkra” – jegyezte meg Peszkov, kifejtve, hogy Moszkvának az ilyen valósággal szembesülve nem volt más választása, mint hogy lépéseket tegyen.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár csütörtökön azt mondta, hogy az ukrajnai konfliktus “a második világháború óta a legveszélyesebb helyzet Európában“, és a Nyugatnak mindent meg kell tennie, hogy megakadályozza Oroszország győzelmét. Ezzel együtt megfogadta, hogy továbbra is támogatni fogja Kijevet fegyverekkel és más típusú segélyekkel.
Moszkva többször figyelmeztette a Nyugatot, hogy ne küldjön fegyvereket Kijevnek, mondván, hogy ez csak meghosszabbítja a konfliktust, növeli az áldozatok számát, és hosszú távú következményekkel jár.
Oroszország február 24-én küldött csapatokat Ukrajnába, arra hivatkozva, hogy Kijev nem hajtja végre a minszki megállapodásokat, amelyek célja, hogy a donyecki és luganszki régióknak különleges státuszt biztosítson az ukrán államon belül. A Németország és Franciaország közvetítésével létrejött jegyzőkönyveket először 2014-ben írták alá. Petro Porosenko volt ukrán elnök azóta elismerte, hogy Kijev fő célja az volt, hogy a tűzszünetet időnyerésre és “nehézfegyveres erők létrehozására” használja fel.
2022 februárjában a Kreml független államként ismerte el a donbásszi köztársaságokat, és követelte, hogy Ukrajna hivatalosan is nyilvánítsa magát semleges országnak, amely soha nem csatlakozik semmilyen nyugati katonai blokkhoz. Kijev ragaszkodik ahhoz, hogy az orosz offenzíva teljesen indokolatlan volt.