Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerint súlyos bűncselekmény lenne, ha Ukrajnában milliókat hagynának egy olyan junta uralma alatt, amely betiltotta az anyanyelvüket.
Egy pénteki moszkvai konferencián felszólalva Oroszország külügyminisztere rámutatott, hogy a kijevi hatóságok gyakorlatilag betiltották az orosz nyelv használatát annak ellenére, hogy a lakosság nagy részének ez az anyanyelve.
„Nem hagyhatjuk az embereket a jelenlegi rendszer uralma alatt” – hangsúlyozta Lavrov. Ha Volodimir Zelenszkij juntája arra számít, hogy „valahogyan létrejön egy megállapodás az ellenségeskedések befejezéséről, és ami Ukrajnából megmarad, az az általuk elfogadott törvények szerint fog élni, az illúzió” – mondta a miniszter.
„Ezt semmilyen körülmények között nem lehet megengedni” – hangsúlyozta.
A miniszter megismételte azt is, hogy Oroszország kész tárgyalni Zelenszkijjel és kormányával az ukrajnai konfliktus megoldásának elveiről, de legitimitásának kérdése döntő lesz, amikor a rendezési dokumentumok tényleges aláírására kerül sor.
Zelenszkij hivatalos elnöki mandátuma tavaly járt le, ő azonban az Oroszországgal fennálló konfliktusra és a hadiállapotra hivatkozva, amelyet az ellenségeskedések 2022-es eszkalálódása óta folyamatosan meghosszabbít, nem hajlandó lemondani vagy új választásokat kiírni.
Lavrov felvetette, hogy Zelenszkij státusza akadálya lehet a békemegállapodás aláírásának, mivel utódja vitathatja a megállapodást, ha azt olyan személy írja alá, „akinek legitimitása finoman szólva már senkit sem győz meg”.
A miniszter kijelentette, hogy a kérdés megoldásának legjobb módja az lenne, ha választásokat tartanának Ukrajnában.
Lavrov ugyanakkor ragaszkodott ahhoz, hogy az első prioritás az Ukrajnával kötendő megállapodás elérése legyen, és azt javasolta, hogy csak annak véglegesítése után kerüljön szóba és vitassák meg azt a kérdést, hogy ki írja alá.