Moszkva két szállítmány műtrágyát készít elő, amelyet Kenyába és Nigériába küldenek ingyenesen – árulta el Szergej Versinyin orosz külügyminiszter-helyettes. A bejelentés a fekete-tengeri gabonamegállapodás kilátásaival kapcsolatos bizonytalanság idején történt.
„Eddig egy szállítmányt [orosz műtrágya], 20 000 tonnát, szállítottak Malawiba, és ez hat hónapig tartott. További műtrágyaszállítmányok Kenyába és Nigériába előkészítés alatt állnak, de ezek még nem valósultak meg” – mondta Versinyin a Rosszija 24 TV-nek pénteken.
A külügyminiszter-helyettes megjegyezte, hogy a nyugati szankciók alá eső orosz műtrágyaszállításokról beszélt, amelyeket Moszkva költségén szállítottak el.
„Ez a valós kép arról, ami ma történik, amit sajnos sokan megpróbálnak eltitkolni” – mondta Versinyin, és bizakodását fejezte ki, hogy „nem fog sikerülni nekik”.
A nyugati szankciók nem közvetlenül az orosz mezőgazdasági termékeket célozzák, hanem a kifizetéseket, a biztosításokat és a szállítást érintik. Mivel számos orosz bankot lekapcsoltak a SWIFT-ről, az exporttal kapcsolatos közvetlen elszámolások megnehezültek.
A fekete-tengeri gabonaegyezmény értelmében – amelyet tavaly júliusban az ENSZ és Törökország közvetített, hogy segítsen az Ukrajnából érkező mezőgazdasági szállítmányok továbbvitelében – Oroszország szankciós mentességet kapott volna a saját mezőgazdasági termékeire vonatkozóan.
Moszkva azonban elégedetlenségét fejezte ki az ENSZ azon törekvéseivel kapcsolatban, hogy feloldja az ágazatot érintő nyugati korlátozásokat. A Kreml szerint a megállapodásnak jelenleg csak a felét hajtják végre, mert nem minden fél tartotta be az alku rájuk eső részét.
A megállapodást egyszer már meghosszabbították, de most május 18-án lejár, és bizonytalanok a hosszabbítás kilátásai. Moszkva kijelentette, hogy csak akkor fontolná meg az újabb meghosszabbítást, ha a saját exportjára vonatkozó követeléseket teljesítenék.
Tavaly szeptemberben Vlagyimir Putyin elnök bejelentette, hogy Moszkva kész 300 ezer tonna – a nyugati szankciók miatt az uniós kikötőkben rekedt – orosz műtrágyát ingyenesen átadni a fejlődő országoknak. Putyin üdvözölte ugyan a döntést, hogy az orosz műtrágyát beengedik az EU-ba, de bírálta Brüsszelt, amiért csak az EU tagállamai vásárolhatják meg azokat.