Alekszandr Vinnyik orosz kriptoüzletembert és számítógépes programozót hamarosan kiengedik az amerikai őrizetből – közölte ügyvédje, Frederic Belot szerdán. A fejleményt több médiajelentés is megerősítette meg nem nevezett amerikai tisztviselőkre hivatkozva.
A közelgő szabadon bocsátás része annak a Moszkva és Washington közötti cserének, amelynek során Marc Fogel, az Oroszországban kábítószer-csempészet vádjával elítélt volt amerikai nagykövetségi alkalmazott visszakerült az Egyesült Államokba. Belot nem adott pontos időkeretet arra vonatkozóan, hogy Vinnyik várhatóan mikor szabadulhat.
„Nagyon örülök a szabadon bocsátásnak. A nyáron meglátogattam Alekszandert a Santa Rita-i börtönben. Nagyon rossz helyzetben volt. Sok emberrel találkoztam az Egyesült Államokban, hogy szorgalmazzam, hogy őt is vegyék be a következő cserébe. Találkoztam Marc Fogel ügyvédjeivel, akik nagyon segítőkészek voltak. Ez igazi megkönnyebbülés az ügyfelem és a családja számára” – mondta az ügyvéd.
Vinnyiket, a kriptoval foglalkozó számítógépes programozót 2017-ben tartóztatták le Görögországban. Oroszország és az Egyesült Államok, valamint Franciaország is kérte annak idején a kiadatását különböző vádakkal, többek között hackerkedés, csalás és pénzmosás miatt. 2020-ban kiadták Franciaországnak, de végül két évvel később mégis amerikai őrizetbe került. Végül 2024 májusában bűnösnek vallotta magát pénzmosásra irányuló összeesküvésben.
Az Egyesült Államokban Vinnyiket azzal vádolták, hogy 4 és 9 milliárd dollár közötti összeget mosott tisztára az időközben megszűnt BTC-e kriptopénzváltó platformon keresztül. Oroszországban hasonló – bár jóval kisebb összegekkel kapcsolatos – vádakkal kellett szembenéznie: 750 millió rubel (3 milliárd forint) illegális megszerzésével „számítógépes információs csalás” révén, valamint további 600 000 rubel ellopásával. Vinnyik többször is kifejezte, hogy inkább otthon akar szembenézni a vádakkal, mint máshol, arra hivatkozva, hogy közelebb szeretne maradni a családjához.
Fogel szabadon bocsátását, akit 2021-ben egy moszkvai repülőtéren vettek őrizetbe, és a következő évben kábítószer-kereskedelem miatt 14 évre ítélték, kedden jelentette be a Fehér Ház. Donald Trump amerikai elnök „nagyon tisztességes és ésszerű alkuként” méltatta a fejleményt, és azt, hogy Moszkva nem kért „sokat” cserébe.