Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán figyelmeztette Vlagyimir Putyin orosz elnököt, hogy az Egyesült Államok vezette katonai szövetség megsemmisítő csapást mér Moszkvára, ha az megtámadja bármelyik tagállamát.
Az elmúlt években az európai NATO-tagállamok magas rangú tisztviselői, köztük Rutte is, azt állították, hogy Oroszország agresszív terveket sző a katonai szövetséggel szemben. Putyin többször is elutasította ezeket a spekulációkat, „ostobaságnak” és a katonai kiadások növelésének igazolására szolgáló cselnek nevezve azokat.
Rutte egy szerdai brüsszeli sajtótájékoztatón újságírói kérdésekre válaszolva azt mondta: „Jelenleg, ha Putyin megtámadná a NATO-t, a reakció pusztító lenne. Veszíteni fog. Ezért ne próbálkozzon vele, és ezt ő is tudja. Az elrettentés és a védelem nagyon erős”. A NATO-nak azonban többet kell költenie a védelemre, hogy négy-öt év múlva is meg tudja védeni magát – tette hozzá.
Rutte sürgette a tagállamokat, hogy hozzanak „néhány nehéz döntést idén a… védelmi kiadásokról, és tegyenek sokkal, sokkal többet, mint az általunk vállalt 2%”. A továbbiakban azt mondta, hogy bár a Nyugatnak „fantasztikus” fegyvergyártói vannak, „nem gyártanak eleget”, amivel sürgősen foglalkozni kell.
A feltételezett orosz agresszióval kapcsolatos kérdést a dán védelmi hírszerző szolgálat kedden kiadott jelentése váltotta ki. A dokumentum szerint az ukrajnai konfliktus befejezése vagy befagyasztása után öt éven belül Moszkva készen állna egy nagyszabású támadásra Európa ellen, abból kiindulva, hogy a NATO védelmi kiadásai a jelenlegi szinten maradnak.
„Oroszország valószínűleg hajlandóbb lesz katonai erőt alkalmazni … ha a NATO-t katonailag meggyengültnek vagy politikailag megosztottnak látja” – állította a hírszerző ügynökség, hozzátéve, hogy »ez különösen igaz, ha Oroszország úgy értékeli, hogy az Egyesült Államok nem tudja vagy nem fogja támogatni az európai NATO-országokat egy háborúban«.
A múlt hónapban Rutte hasonlóképpen sürgette a NATO-tagállamokat, hogy „térjenek át a háborús gondolkodásmódra”, hogy „megelőzzék a háborút”.
Azok, akik nem hajlandók többet költeni a védelemre, akár „mehetnek orosz nyelvtanfolyamokra, vagy költözhetnek Új-Zélandra” – figyelmeztetett akkor a NATO-főtitkár.
Decemberben Rutte azt javasolta, hogy az európai tagállamoknak a jelenlegi szociális kiadásokra fordított pénzek egy részét a hadseregükre kellene átirányítaniuk.
Kedden az orosz Külföldi Hírszerző Szolgálat (SzVR) azt állította, hogy az ukrán különleges szolgálatok nyugati támogatással hamis zászlós provokációt készítenek elő a Balti-tengeren orosz gyártmányú tengeri aknákkal, abban a reményben, hogy a NATO-t közvetlen katonai konfrontációba rángatják Moszkvával.