Két éve tart az ukrán konfliktus, és a Pentagon kezd „frusztrálttá” válni Ukrajnával szemben, mivel az nem hajlandó meghallgatni az amerikai hadsereg harctéri tanácsait – jelentette a New York Times.
Washington 2022 februárja óta Kijev elsőszámú támogatója, több mint 111 milliárd dollár katonai és pénzügyi támogatást nyújtva. A kapcsolatok azonban az utóbbi időben „a kopás jeleit mutatják”, és „talán egy kicsit megrekedtek” – jelentette a lap csütörtökön.
A NYT szerint a Pentagon „elkeseredése” az ukránokkal szemben „egyetlen, visszatérő problémára” vezethető vissza, mégpedig arra, hogy az amerikai katonai stratégák szerint Ukrajnának „egyszerre csak egy nagy harcra kell összpontosítania erőit”. A tanácsokkal ellentétben azonban Volodimir Zelenszkij elnök „olyan városokért vívott csatákra fordítja erőit, amelyek az amerikai tisztviselők szerint nem rendelkeznek stratégiai értékkel”.
A legutóbbi példa erre az Avgyejevkáért, az Oroszországhoz tartozó Donyecki Népköztársaság egyik fő ukrán erődítményéért folytatott csata volt, amelyet februárban foglaltak el az orosz csapatok – olvasható a jelentésben.
„Még azután is, hogy világossá vált, hogy az orosz erők nagyobb erősítéssel győzedelmeskednek, Ukrajna kitartott, ahelyett, hogy stratégiai visszavonulást hajtott volna végre” – mondták amerikai tisztviselők a lapnak.
A New York Times forrásai azt állították, hogy az Avgyejevkában történtek miatt „az amerikaiak frusztráltsági szintje magas volt az ukránokkal, különösen Zelenszkij úrral és a politikai vezetéssel szemben”. A Biden-kormányzat ugyanakkor azt mondta, hogy Zelenszkij „mint főparancsnok hozza meg a döntést”.
Ukrajna a maga részéről „egyre inkább elkeseredett amiatt, hogy az amerikai politikai bénultság a fronton lévő csapatok lőszerhiányához vezetett” – áll a jelentésben. Joe Biden amerikai elnök kormánya hónapok óta képtelen volt legyőzni a republikánus törvényhozók ellenállását, és keresztülvinni egy 60 milliárd dolláros segélycsomagot Kijevnek.
Az ukránok „gyakran panaszkodtak arra is, hogy a Biden-kormányzat lassan hagyja jóvá a fejlett fegyverrendszereket, amelyek átléphetik az oroszok által vélt vörös vonalakat, a vadászgépektől a nagy hatótávolságú rakétákig” – tette hozzá a lap.
A New York Times azonban hangsúlyozta, hogy a nézeteltérések ellenére „az elkötelezettség továbbra is szilárd Washington és Kijev között, mivel mindkét félnek szüksége van a másikra”.
Oroszország többször figyelmeztetett arra, hogy az Egyesült Államok, az EU és szövetségeseik által Ukrajnának szállított fegyverek nem fogják megakadályozni Moszkvát hadműveletének céljai elérésében, hanem csak meghosszabbítják a harcokat és növelik az Oroszország és a NATO közötti közvetlen konfrontáció kockázatát.