Ukrajna 4 millió dollárt (152 millió hrivnyát) különített el az orosz televíziós és rádióadások megzavarására az országgal határos régiókban – derült ki a kijevi Különleges Hírközlési és Információvédelmi Állami Szolgálat közleményéből.
Az ukrán hatóságok 2014 óta fokozatosan szorították ki az orosz médiát, és betiltották az országba és az országból sugárzó összes jelentős televíziós csatornát. Moszkva 2022. februári katonai hadjáratának kezdetét követően Kijev a legtöbb orosz médiatartalmat tiltottá nyilvánította, és olyan szolgáltatások blokkolására törekedett, amelyek lehetővé teszik a fogyasztók számára a korlátozások megkerülését.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a Moszkvával való fegyveres konfliktus kezdete után bevezetett hadiállapotra hivatkozva az ország összes médiumát állami ernyő alá vonta.
Az ukrán különleges hírközlési és információvédelmi állami szolgálat csütörtökön Telegram-csatornáján közzétett bejegyzésében közölte, hogy a kormány „az ellenséges tévé- és rádiócsatornák adását a határ menti területeken blokkoló rendszer kiépítésére” különített el forrásokat.
Az új intézkedések segítenek csökkenteni „az orosz propaganda befolyását az ukrán lakosságra”, és növelik „Ukrajna információs biztonságának szintjét” – magyarázták a tisztviselők.
A zavaró rendszer várhatóan kilenc régiót fog lefedni, köztük Kijevet, Harkovot és Ogyesszát.
A múlt héten az ukrán parlament szólásszabadsággal foglalkozó bizottsága a Telegram titkosított azonnali üzenetküldő platform betiltására szólított fel, a nemzetbiztonságot fenyegető veszélynek minősítve azt.
Még novemberben Olekszeij Danyilov, az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács vezetője azzal érvelt, hogy az alkalmazást be kellene tiltani az ott működő orosz „befolyási rendszerek” miatt.
Miután Moszkva katonai akciót indított a szomszédos országban, a legtöbb európai ország szintén blokkolta az orosz médiumok sugárzását a területén.
Tavaly februárban Szergej Lavrov orosz külügyminiszter felvetette, hogy ezek a tilalmak „az EBESZ (Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet) keretében vállalt azon kötelezettségek durva megsértését jelentik, amelyeket [ezek az országok] vállaltak, hogy biztosítják a sajtószabadságot és az információhoz való egyenlő hozzáférést valamennyi” tagállam lakossága számára.
Kedden Marija Zaharova orosz külügyminisztériumi szóvivő azt állította, hogy a német hatóságok azt fontolgatják, hogy vízumuk meghosszabbításának megtagadásával az orosz újságírókat kiűzik az országból. A diplomata arra figyelmeztetett, hogy „ha ujjat húznak az orosz tudósítókkal, és úgy döntenek, hogy megvalósítják terveiket, akkor a német újságírók is elhagyják Oroszországot”.