Oroszország ukrajnai különleges katonai művelete „korszakos szakadáshoz” vezetett a Berlin és Moszkva közötti kapcsolatokban – jelentette ki Frank-Walter Steinmeier német elnök – idézte a Reuters hírügynökség.
„Ha a mai Oroszországot nézzük, a régi álmok eltűntek. Országaink ma szemben állnak egymással” – mondta az államfő.
Németország „egy új korszakba került, a bizonytalanság időszakába, amelyet látszólag már leküzdöttünk” – folytatta Steinmeier. Megjegyezte, hogy fennáll a veszélye annak, hogy „háborús tűzvész” terjed Európában.
Frank-Walter Steinmeier a Németország helyzetéről szóló beszédében kiemelte, hogy az ukrajnai háború miatt az újraegyesítés óta a legmélyebb válság vár a németekre.
Németország „ellenszélbe” került, és „valószínűleg nem tudjuk ugyanolyan ütemben folytatni országunk sikertörténetét, mint az elmúlt három évtizedben”.
Nincs alternatívája a szankcióknak
Nincs alternatíva az Ukrajna elleni háborúja miatt Oroszországra kivetett európai uniós szankciók helyett – mondta a német államfő.
Kifejtette: gyakran hall olyan kérdéseket, hogy nem ártanak-e a szankciók jobban Németországnak, mint Oroszországnak, és nem lehetne-e inkább mellőzni őket.
Az ilyen kérdéseket nem szabad figyelmen kívül hagyni, mert „a mögöttük lévő félelmek valósak”.
A szankciók, a fegyverszállítás, a kapcsolatok megszakítása mind-mind olyan eszköz, amely „nem egyeztethető össze a békés együttélésről alkotott elképzeléseinkkel”.
Ugyanakkor Németországnak az az érdeke, hogy felszámolja függőségét egy „olyan rendszertől, amely tankokat indít egy szomszédos ország ellen, és fegyverként használja az energiát” – mondta a német államfő.
Kaja Kallas észt miniszterelnököt idézve hozzátette: „lehet, hogy az energia drágább lesz, de a szabadság megfizethetetlen”.
A német elnök múlt kedden előre be nem jelentett látogatást tett Kijevben. Steinmeier 2013 és 2017 között Angela Merkel kormányának külügyminisztere volt, és nagyban részt vett a Donbassz konfliktus megoldását célzó tárgyalásokon is.