A moszkvai Puskin Szépművészeti Múzeumban megrendezett Munkácsy-kiállítás megnyitójával megkezdődött hétfőn az Oroszországi Magyar Kulturális Napok rendezvénysorozata. A Munkácsy és kora című tárlaton, amely a Puskin Szépművészeti Múzeum, a Tretyakov Galéria, a budapesti Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria és Pákh Imre műgyűjtő együttműködésével jött létre, több mint 50 festmény szerepel. Döntő többségében a 19. századi magyar festőművész alkotásai, valamint Munkácsy orosz és francia kortársainak művei.
21 Munkácsy-képet hoztak el Magyarországról, a festő különböző korszakainak jellegzetes alkotásait, két festmény pedig a Puskin Szépművészeti Múzeum tulajdona. Anna Poznanszkaja, a Puskin Szépművészeti Múzeum munkatársa, a kiállítás orosz kurátora az MTI-nek elmondta, hogy az egyik Munkácsy-festmény még a moszkvai Tretyakov képtár alapító tulajdonosától származik. A tárlatot Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere és Vlagyimir Megyinszkij orosz kulturális miniszter nyitotta meg.
A magyar miniszter a közös nyelv, azaz a kultúra közvetítő szerepét hangsúlyozta. A számos program közül pedig az Oroszországi Magyar Kulturális Napokra megjelentetett modern magyar költészeti antológiát emelte ki. Vlagyimir Megyinszkij hangsúlyozta, hogy Oroszország és Magyarország az egymás iránti tiszteletet, az érdekes és hasznos együttműködést példáját mutatja. Hozzátette, hogy „a mai nehéz időkben ez nagyon fontos”.
A június 30-ig tartó magyar kulturális napok keretében Moszkván kívül Oroszország több nagyvárosában is rendeznek kiállításokat és zenei programokat. Vasarely-kiállítás nyílik majd Szentpéterváron és Jekatyerinburgban. A moszkvai Megváltó Krisztus székesegyház zsinati termében az Omega-oratórium hangzik fel, Nyizsnyij Novgorodban és Moszkvában is fellép a Magyar Állami Népi Együttes.