További hat európai ország csatlakozott az Európai Unió által Oroszország ellen bevezetett szankciókhoz – közölte Federica Mogherini az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője. A tagjelölt országok közül Montenegró és Albánia, az Európai Szabadkereskedelmi Társulás országai Izland, Norvégia és Lichtenstein, valamint még Ukrajna csatlakozott az oroszellenes nyilatkozathoz. Az EU június 22-én jelentette be, hogy meghosszabbítja a büntetőintézkedéseket Oroszország ellen. A moszkvai válasz sem marad el.
Brüsszelben üdvözölték a felsorolt országok döntését. Az Európai Unió 2016 január 31-ig meghosszabbította a gazdasági szankciókat Oroszország ellen. Válaszul Moszkva meghosszabbította az élelmiszer embargót.
A Moszkva elleni szankciókat a Krím félsziget és Oroszország (népszavazást követő) újraegyesülése és a Kelet-Ukrajnában kialakult válság miatt vezették be. Ezekre válaszul Moszkva 2014 augusztusában gazdasági embargót rendelt el az Európai Unió, az Egyesült Államok, Ausztrália, Kanada és Norvégia számos termékére.
Több milliárd eurós kár az uniónak
Egy osztrák gazdaságkutató intézet szerint a korlátozó intézkedések miatt Németországban csaknem félmillió munkahely kerülhet veszélybe. Az Oroszország elleni szankciók mintegy 100 milliárd euró veszteséget okozhatnak az Európai Uniónak, és több mint 2 millió munkahelyet veszélyeztethetnek Európában – összegezte legfrissebb jelentésében a WIFO osztrák gazdaságkutató intézet.
A tanulmányt ismertető Die Welt című német lap emlékeztetett Vlagyimir Putyin orosz államfőnek arra a többszöri figyelmeztetésére, hogy “az Oroszország elleni szankció valójában Európának fog fájni”.
Szlovén nem a szankciókra
Miro Cerar, Szlovénia miniszterelnöke Dmitrij Medvegyevvel, Oroszország miniszterelnökével folytatott megbeszélése után azt nyilatkozta, hogy nem támogatják az oroszellenes szankciókat és azok azonnali eltörlése mellett szólalnak fel – írja Novorosszia hírügynöksége.