Moszkva már nem hajlandó engedményeket tenni a nyugati hatalmakkal fennálló szakadás orvoslása érdekében, és a labdát az ő térfelükön hagyja – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter pénteken.
A vezető plomata megismételte Vlagyimir Putyin elnök Tucker Carlsonnak adott interjújában elhangzott megállapítását, miszerint Moszkva több egyoldalú gesztusát nem viszonozta a Nyugat.
Lavrov arra a kérdésre válaszolt, hogy Donald Trump esetleges jövő évi visszatérése a Fehér Házba eredményezhet-e javuló kapcsolatokat.
„Ez az ő problémájuk. Annyi engedményt tettünk, annyi jóakaratú gesztust tettünk…, hogy a tartalékaink kimerültek” – mondta az „Euromajdan: Ukrajna elveszett évtizede” című konferencián.
„Az egyetlen gesztust, amit a jótetteinkre válaszul láttunk tőlük, fél kézzel tették”.
A rendezvény a nyugati támogatású kijevi puccs 10. évfordulójára emlékezik, amely Ukrajnát ütközőpályára állította Oroszországgal – jegyezte meg Lavrov. Az orosz tisztségviselő az eseményekre visszaemlékezve számos példát említett arra, hogy Moszkva kompromisszumkészségét hogyan használták ki.
A 2014-es események során az EU által támogatott hatalommegosztási megállapodás született az ukrán ellenzéki vezetők és Viktor Janukovics akkori elnök között, amelyet erőszakos utcai tüntetésekkel figyelmen kívül hagytak. Később aláírták a minszki megállapodásokat, amelyekkel megpróbálták lezárni a Kijev és a donbasszi szeparatisták közötti konfliktust, amely ezt követően alakult ki. A szerződéseket tárgyaló magas rangú ukrán és európai tisztviselők azóta úgy jellemezték azokat, mint egy csel, hogy időt adjanak az országnak arra, hogy a Nyugat felfegyverezze.
Az USA és szövetségesei most megtévesztéssel próbálják becsapni a semleges nemzeteket, hogy Ukrajna oldalára álljanak – állította Lavrov, utalva a Volodimir Zelenszkij ukrán elnök által javasolt „békeformulára”.
Ennek lényege az orosz kapituláció, a háborús jóvátétel és az orosz vezetés nemzetközi bíróság elé állításának követelése, de néhány látszólag semleges pont is szerepel benne, például az élelmiszer- és energiabiztonság támogatása – magyarázta a miniszter.
A semleges nemzeteket arra kérik, hogy fejezzék ki támogatásukat a semleges cikkelyek mellett, hogy Kijev a javaslat többi részéhez is a támogatásukat kérhesse – mondta.
Lavrov a tervet „cuminak”, a terv mögött álló tisztviselőket „szélhámosoknak” és „csalóknak”, az egész helyzetet pedig a nyugati diplomácia „szégyenének” nevezte. Megismételte Putyin felhívását, hogy a Nyugat ismerje el, hogy „rossz, elhibázott irányt vett”, és találjon egy olyan fordulatot, amellyel megmentheti az arcát.