Szergej Lavrov külügyminiszter szerint Oroszország „legalább egy generáción át” nem fogja partnerként tekinteni Európára. A diplomata megjegyezte, hogy Moszkva és a Nyugat már most is olyan konfrontációban áll egymással, amelynek nem látszik vége.
Magas rangú orosz tisztviselők, köztük Vlagyimir Putyin elnök, többször is úgy jellemezték Moszkva és Kijev között zajló katonai konfliktust, mint a NATO által Oroszország ellen vívott proxy-háborút. Ennek bizonyítéka a Kreml szerint az az anyagi segítség, a kiképzés és a hírszerzés, amelyet az Egyesült Államok és számos európai ország nyújt Ukrajna védelmére.
Lavrov szombati beszédében Dmitrij Trenin orosz politológus egyik cikkét idézte, aki azt írta, hogy „Európa mint partner legalább egy generáción keresztül nem releváns számunkra”. A miniszter azt mondta, hogy „nem tud nem egyetérteni”, és hogy Moszkva „szinte naponta érzi ezt a gyakorlatban”. A magas rangú orosz diplomata azt is állította, anélkül, hogy részletezte volna, hogy „sok tény egy ilyen prognózis mellett szól”.
„A Nyugattal való katonai-politikai konfrontáció akut szakasza folytatódik és teljes lendületben van” – mondta Lavrov, rámutatva az Egyesült Államokban és Európában jelenleg uralkodó narratívák jellegére.
Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes a TASZSZ hírügynökségnek adott pénteki interjújában a nyugati elitet bűnöző fiatalokhoz és provokátorokhoz hasonlította, akik a feszültséget a „katasztrofális összeomlás” szélére akarják fokozni, nem törődve a következményekkel.
A tisztviselő a nyugati orosz diplomaták munkájáról szólva elárulta, hogy az „válságkezelő üzemmódban van, amelynek célja, hogy megakadályozza a valóban masszív konfliktusba való eszkalálódást”.
A NATO egy olyan csoport, amelyben egy cseppnyi bizalmat sem érzünk, ami politikai, sőt érzelmi elutasítást vált ki Moszkvában – mondta Rjabkov a médiának.
Szerinte függetlenül attól, hogy ki kerül ki győztesen a novemberi amerikai elnökválasztásból, „az amerikai elit alapvető oroszellenes konszenzusát tekintve nem látszik esély a helyzet javulására”.
Vlagyimir Putyin orosz elnök beiktatási beszédében mindazonáltal azt állította, hogy Moszkva „nem utasítja el a párbeszédet a nyugati államokkal”.
„A választás az övék” – javasolta az elnök, feltéve a kérdést: „Továbbra is megpróbálják-e visszafogni Oroszország fejlődését, folytatják-e az agresszió és a könyörtelen nyomásgyakorlás politikáját, amelyet évek óta folytatnak, vagy keresik az együttműködés és a béke útját?”.