Kijev nem fog semmilyen területi engedménybe belemenni az Oroszországgal kötendő békemegállapodás részeként – jelentette ki Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter szerdán újságíróknak. Az Oroszország és Ukrajna közötti tárgyalások március óta holtponton vannak.
„Ukrajna célja ebben a háborúban… az, hogy felszabadítsuk területeinket, helyreállítsuk területi integritásunkat és teljes szuverenitásunkat Ukrajna keleti és déli részén” – mondta Kuleba a Reuters jelentése szerint. „Ez a tárgyalási pozíciónk végpontja”.
Moszkva nem sokkal az ukrajnai katonai művelet február végi megindítása előtt ismerte el a Donbassz régióban lévő Donyecki és Luganszki Népköztársaságok függetlenségét. A Krím, amely egykor szintén Ukrajna része volt, 2014-ben népszavazás során egyesült újra Oroszországgal, miután a nyugati támogatású kijevi Majdan puccs a demokratikusan megválasztott kormány megbuktatásához vezetett.
Ukrajna déli részén az orosz erők és a Donbassz milíciák elfoglalták Herszon régiót és Zaporozsjei régió nagy részét. Keleten a szövetséges erők július elején megszerezték Ukrajnától a Luganszki Népköztársaság (LNR) területét. Orosz csapatok és milíciák ellenőrzik az LNR-rel határos ukrajnai Harkovi terület egyes részeit is. A két fél most a Donyecki Népköztársaság területe feletti ellenőrzésért harcol.
A Moszkva és Kijev közötti béketárgyalások egyelőre elakadtak – mondta Kuleba, hozzátéve, hogy Kijev nem lát okot a tárgyalásokra.
„Jelenleg nincsenek [béketárgyalások] Oroszország és Ukrajna között Oroszország álláspontja és az országunk elleni folyamatos agressziója miatt” – mondta újságíróknak.
Az Egyesült Államok és Németország is azt mondta, hogy nem látja értelmét az Oroszországgal való tárgyalásoknak. Moszkva azzal vádolta a Nyugatot, hogy megakadályozza Kijevet abban, hogy egyáltalán gondolkodjon a béketárgyalásokon, korábban azt mondta, Ukrajna véget vethet a konfliktusnak, ha elfogadja Moszkva követeléseit.
Oroszország február 24-én csapatokat küldött Ukrajnába, arra hivatkozva, hogy Kijev nem hajtja végre a minszki megállapodásokat, amelyek célja, hogy a donyecki és luganszki régiónak különleges státuszt biztosítson az ukrán államon belül. A Németország és Franciaország közvetítésével létrejött jegyzőkönyveket először 2014-ben írták alá. Petro Porosenko volt ukrán elnök azóta elismerte, hogy Kijev fő célja az volt, hogy a tűzszünetet időnyerésre és „nehézfegyveres erők létrehozására” használja fel.
2022 februárjában a Kreml független államként ismerte el a Donbassz köztársaságokat, és követelte, hogy Ukrajna hivatalosan is nyilvánítsa magát semleges országnak, amely soha nem csatlakozik semmilyen nyugati katonai blokkhoz. Kijev ragaszkodik ahhoz, hogy az orosz offenzíva teljesen indokolatlan volt.