Peking idén az orosz nukleáris fűtőanyag legnagyobb importőrévé válhat, miután Moszkva megtorlásul Washington szelektív korlátozásai miatt megtiltotta a dúsított urán Egyesült Államokba irányuló exportját.
Az elmúlt tíz hónapban Kína 849 millió dollár értékben vásárolt dúsított uránt Oroszországtól, ami a RIA Novosztyi által elemzett vámadatok szerint 3,2-szeres növekedés a tavalyi év azonos időszakához képest. Csak októberben az importja megduplázódott szeptemberhez képest, és elérte a 216 millió dollárt.
Dél-Korea ugyanebben az időszakban szintén 650 millió dollárra növelte vásárlásait, és ezzel a második legnagyobb oroszországi nukleáris üzemanyag-importőrré vált.
Az Egyesült Államok, amely tavaly Oroszország fő vásárlója volt, csaknem harmadával csökkentette vásárlásait: kilenc hónap alatt 574 millió dollár értékben importált orosz nukleáris fűtőanyagot, és ezzel a harmadik helyre esett vissza.
Az év elején Washington bejelentette az orosz alacsony dúsítású urán vásárlására vonatkozó tilalmat, de engedélyezte az energiaügyi minisztériumnak, hogy 2028-ig felmentést adjon ki olyan esetekben, amikor nincs alternatíva, vagy ha a szállítmányok „az USA nemzeti érdekeit szolgálják”.
2022-ben Oroszország volt az Egyesült Államok első számú külföldi beszállítója, az amerikai Energiainformációs Hivatal szerint az amerikai kereskedelmi célú atomreaktorok üzemanyagául szolgáló dúsított urán közel negyedét szolgáltatta.
Washington korlátozásaira válaszul Moszkva a múlt héten megtiltotta a dúsított urán exportját az Egyesült Államokba, beleértve az amerikai joghatóság alatt bejegyzett szervezetekkel kötött külkereskedelmi megállapodások alapján más országokba irányuló szállításokat is. Kivételt csak a Szövetségi Műszaki és Exportellenőrzési Szolgálat által jóváhagyott egyszeri engedélyek alapján történő szállítások képeznek, és csak akkor, ha azok összhangban vannak Oroszország nemzeti érdekeivel.
Oroszországban található a világ legnagyobb urándúsító komplexuma, amely a globális kapacitás közel felét teszi ki. Moszkva részesedése a dúsított urán piacán a becslések szerint mintegy 40%, az export értéke pedig 2,7 milliárd dollár.
Vlagyimir Putyin elnök szeptemberben egy kormányülésen elmondta, hogy egyes országok örömmel halmozzák fel az orosz erőforrásokat és árukat, miközben korlátozásokat vezetnek be az országgal szemben. Azt javasolta, hogy korlátozzák bizonyos stratégiailag fontos nyersanyagok, köztük az urán világpiacra történő kivitelét, válaszul azokra a nyugati kísérletekre, amelyek Oroszország külföldi gyártású termékekhez való hozzáférésének megakadályozására irányulnak.