A japán kormány a végső fázisban van az amerikai gyártmányú Tomahawk cirkálórakéták beszerzéséről szóló megállapodás megkötésében – derül ki egy helyi médiajelentésből, amely néhány nappal azután jelent meg, hogy Tokió befejezte egy másik, több millió dolláros, rövidebb hatótávolságú amerikai rakéták beszerzését.
A japán Yomiuri újság számolt be először a Tomahawk üzletről pénteken, meg nem nevezett kormányzati forrásokra hivatkozva, akik szerint Washington „általánosságban elfogadta a lépést”, és most „a végső módosításokat” végzik a megállapodáson.
Tokió most felülvizsgálja nemzeti biztonsági stratégiáját, hogy nagyobb hangsúlyt fektessen „az ellenséges rakétaindító bázisok önvédelmi célú megsemmisítésére szolgáló ellentámadási képességekre” – írta a lap, hozzátéve, hogy a Tomahawk ezt a célt szolgálhatja.
Bár a jelentésben a fegyver pontos típusát nem határozták meg, a rakéta fejlesztője, a Raytheon szerint egyes változatok hatótávolsága meghaladja az 1600 kilométert, ami Kína, Észak-Korea és Oroszország távol-keleti részének egyes területeinek hatótávolságán belülre helyezi őket. Japán kormányzati források úgy vélik, hogy egyes hadihajók indítóberendezései átalakíthatók a Tomahawkok befogadására, amelyeket hadihajókról történő kilövésre terveztek.
Hirokazu Matsuno kabinetfőtitkár később azt mondta a Reutersnek, hogy tud a Yomiuri jelentéséről, de nem kívánt részletekkel szolgálni, csak annyit mondott, hogy „a kormány fontolgatja az ellentámadási képességeket, de konkrétumokról még nem született döntés”.
#Putyin #Japán és a tankönyvek pic.twitter.com/M3xl2GfuVf
— OroszHirek.hu (@OroszHirek) October 27, 2022
A hónap elején Tokió megállapodást kötött 32 darab SM-6 Block I rakéta megvásárlásáról az Egyesült Államoktól 450 millió dolláros becsült áron. A szintén a Raytheon által gyártott lövedékek hatótávolsága mindössze 240 km, ami messze elmarad a Tomahawktól, és a légi eszközök, köztük helikopterek, repülőgépek, drónok és akár más beérkező rakéták célba vételére szolgálnak. Ezt az üzletet azonban még az amerikai kongresszusnak kell engedélyeznie.