Teherán egyik oldalt sem fogja támogatni az orosz-ukrán konfliktusban – jelentette ki Hoszein Amirabdollahián iráni külügyminiszter, válaszul a Fehér Ház állításaira, miszerint az iszlám köztársaság „több száz drón” szállítását tervezi Oroszországnak.
„Különböző típusú együttműködésünk van Oroszországgal, többek között a védelmi ágazatban. De nem fogunk segíteni egyik félnek sem ebben a konfliktusban, mert úgy gondoljuk, hogy azt meg kell állítani” – mondta Amirabdollahián a la Repubblica című olasz lapnak szerdán.
„A konfliktus jelenlegi problémája az, hogy egyes nyugati országok, köztük az Egyesült Államok fegyvergyártói megpróbálják eladni termékeiket” – mondta, hozzátéve, hogy Teherán „minden olyan lépést elkerül, amely eszkalációhoz vezethet”, de azon fogunk dolgozni, hogy megállítsuk a konfliktust.
Hétfőn Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó újságíróknak azt mondta, hogy Irán „arra készül, hogy akár több száz drónt, köztük harci drónokat szállítson Oroszországnak”. Moszkva nem kommentálta a kijelentést.
Számos nyugati ország, köztük az Egyesült Államok, nehézfegyverzetet, például rakétavetőket, páncélozott járműveket és harci drónokat szállít Kijevnek. Moszkva ragaszkodik ahhoz, hogy Ukrajna fegyverekkel való „elárasztása” csak súlyosbítja a konfliktust.
Közben Vlagyimir Putyin orosz elnök július 19-én Teheránba utazik, és a Kreml szerint találkozik kollégáival, Ebrahim Raiszi iráni és Recep Tayyip Erdogan török elnökkel.
Oroszország február 24-én küldött csapatokat Ukrajnába, arra hivatkozva, hogy Kijev nem hajtja végre a minszki megállapodásokat, amelyek célja, hogy Donyeck és Luganszk régiónak különleges státuszt biztosítson az ukrán államon belül. A Németország és Franciaország közvetítésével létrejött jegyzőkönyveket először 2014-ben írták alá. Petro Porosenko volt ukrán elnök azóta elismerte, hogy Kijev fő célja az volt, hogy a tűzszünetet időnyerésre és „nehézfegyveres erők létrehozására” használja fel.
2022 februárjában a Kreml független államként ismerte el a donbásszi köztársaságokat, és követelte, hogy Ukrajna hivatalosan is nyilvánítsa magát semleges országnak, amely soha nem csatlakozik semmilyen nyugati katonai blokkhoz. Kijev ragaszkodik ahhoz, hogy az orosz offenzíva teljesen indokolatlan volt.