Az iráni parlament több tucatnyi protokollt hagyott jóvá az ország csatlakozásáról a Sanghaji Együttműködési Szervezethez (SCO), a nyolctagú eurázsiai biztonsági és gazdasági tömbhöz, amelynek többek között Oroszország, Kína, India és Pakisztán is tagja.
Teherán szeptemberben írta alá a csatlakozási memorandumot. Hivatalos személyektől származó információk szerint a folyamat jövőre zárul le.
Vasárnap iráni törvényhozók támogatták az olyan kérdésekkel kapcsolatos dokumentumokat, mint a vámellenőrzés és a terrorizmus elleni küzdelem, valamint a közös hadgyakorlatok – írja a Mehr hírügynökség.
Abolfazl Amouei, a parlament külpolitikai és nemzetbiztonsági bizottságának szóvivőjét az iráni média úgy idézte, hogy a lépés „Irán multilateralizmusának üzenetét közvetíti” a külkapcsolatokban. Kijelentette, hogy a szervezet fontos „az egyoldalú szankciók bevezetésével szembeni fellépés” szempontjából.
Hoszein Amir-Abdollahian iráni külügyminiszter a Twitteren azt írta, hogy a szavazás „országunk eltökéltségét és komolyságát mutatja a regionális, nemzetközi és gazdasági együttműködés fejlesztésére, valamint az Ázsia felé történő kitekintés megerősítésére”. Hozzátette, hogy „a multilateralizmus a jelen század valósága”.
Az SCO-t 2001-ben alapította Oroszország, Kína, Kazahsztán, Üzbegisztán, Kirgizisztán és Tádzsikisztán. India és Pakisztán 2017-ben lett teljes jogú tag.
Alekszandr Lukasenko belarusz elnök szeptemberben azt mondta, hogy országa valamikor jövőre csatlakozhat a szervezethez. Recep Tayyip Erdogan török elnök ugyanebben a hónapban újságíróknak azt mondta, hogy szerinte Ankara is csatlakozik egy nap a blokkhoz.
Moszkva az olyan szervezetek, mint az SCO és a BRICS – a Brazíliát, Oroszországot, Indiát, Kínát és Dél-Afrikát tömörítő informális csoport – növekvő szerepét az ukrajnai konfliktus miatt bevezetett nyugati szankciókkal szembeni ellenintézkedésnek tekinti.
„Olyan országokról beszélünk, amelyek együttesen a világ népességének 80%-át teszik ki. Éppen ezért minden elfogulatlan ember számára világos, hogy nincs olyan, hogy Oroszország elszigetelése” – mondta Szergej Lavrov külügyminiszter júliusban.
Korábban, novemberben Lavrov megerősítette, hogy több mint egy tucat ország szeretne csatlakozni a BRICS-országokhoz, köztük Algéria, Argentína és Irán.