Az Egyesült Államok és Izrael felelős a szalafista terrorizmus újbóli felerősödéséért Szíriában – állította Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter, hozzátéve, hogy Teherán támogatni fogja a damaszkuszi kormány erőfeszítéseit, amelyek célja a dzsihadisták folyamatban lévő offenzívájának megállítása.
A Hajat Tahrir-al-Sham (HTS), a korábban Dzsabhat al-Nuszra néven ismert terrorcsoport szerdán a szövetséges milíciák egy csoportjával együtt támadta a kormány ellenőrzése alatt álló észak-szíriai területeket, felrúgva az Oroszország és Törökország által 2020-ban közvetített törékeny tűzszünetet. Péntekre a HTS harcosai behatoltak Aleppóba, amely 2016 óta a szíriai kormány ellenőrzése alatt állt.
Aragcsi pénteken szíriai kollégájával, Bassam al-Sabbagh-val folytatott telefonbeszélgetésében „amerikai-cionista” összeesküvésnek nevezte az offenzívát. Az iráni PressTV szerint Aragcsi megjegyezte, hogy a támadásra közvetlenül azután került sor, hogy Izrael tűzszüneti megállapodást kötött a libanoni Hezbollahhal, ami arra utal, hogy Washington és Nyugat-Jeruzsálem a HTS-t használja fel proxyként, hogy csapást mérjen a palesztin ügyet támogató szíriai kormányra.
Aragcsi azt mondta al-Sabbaghnak, hogy Irán továbbra is támogatja a „szíriai kormányt, nemzetet és hadsereget a terrorizmus elleni küzdelem és a regionális biztonság és stabilitás védelme érdekében” – idézte a PressTV.
Mielőtt 2017-ben felvette volna jelenlegi nevét, a Hajat Tahrir-al-Sham a Dzsabhat al-Nuszra nevet viselte. Az USA által felfegyverzett és állítólag Törökország által támogatott terrorista csoport a szíriai polgárháború alatt a Bassár Aszad kormányával szemben álló egyik fő csoport volt. Oroszország 2015-ben szír kérésre avatkozott be a konfliktusba, és segített Damaszkusznak visszafoglalni az ország nagy részét a Dzsabhat al-Nuszra, az Iszlám Állam (IS, korábban ISIS) és tucatnyi, az Egyesült Államok által támogatott, Washington által „mérsékelt lázadónak” minősített fegyveres csoporttól.
Irán is kulcsszerepet játszott abban, hogy segített a szíriai kormánynak visszatartani a dzsihadistákat: az ország Iszlám Forradalmi Gárdája fegyvereket és kiképzést biztosított a szíriai hadseregnek, valamint katonai tanácsadók és önkéntesek ezreit küldte Aszad erőinek támogatására a harctérre.
Miközben az Egyesült Államok háborút vívott az IS harcosai ellen Szíriában, nyíltan támogatott más Aszad-ellenes milíciákat, folyamatosan lopja a szír olajat és titokban támogatta a dzsihadista csoportokat. Annak ellenére, hogy Washington 2013-ban 10 millió dolláros vérdíjat tűzött ki az Al-Kaida szíriai parancsnokának fejére, Jake Sullivan jelenlegi amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó és akkori külügyminisztériumi munkatárs már hónapokkal korábban levelet írt Hillary Clinton külügyminiszternek, amelyben kifejtette, hogy „az AQ [Al-Kaida] a mi oldalunkon áll Szíriában”.
Az al-Kaida szíriai parancsnoka, Abu Mohammad al-Jolani 2016-ban megszakította a kapcsolatot a szervezettel, és a HTS élére állt. Egy 2021-es interjúban James Jeffrey, a szíriai szerepvállalásért felelős korábbi amerikai különmegbízott a HTS-t az amerikai szíriai stratégia „eszközének” nevezte, és azt mondta, hogy a dzsihadista parancsnok támogatása „a legkevésbé rossz lehetőség” Idlíb szíriai kormányellenőrzésen kívül tartására.
Bár az USA hivatalosan al-Dzsolanit „globális terroristának” tekinti, és csoportját az emberi jogok megsértésének litániájával vádolja, al-Dzsolani ragaszkodik ahhoz, hogy a HTS „nem jelent fenyegetést” a nyugati érdekekre.