Az Alternatíva Németországért (AfD) – az ország nemzeti parlamentjének harmadik legnagyobb ellenzéki pártja – ki akarja vezetni az országot az EU-ból, ha megnyeri a közelgő választásokat – jelentette pénteken több médiaorgánum a párt frissen kidolgozott választási programjára hivatkozva.
Az AfD, amely jelenleg a második helyen áll a jobbközép CDU mögött a jövő évi választások előtt, megerősítette, hogy a dokumentum „készen áll”, de nem hozta nyilvánosságra. A párt azt is szeretné, ha Németország elhagyná az eurót, és visszatérne egy „stabil nemzeti valutához” – állítják a médiaorgánumok, köztük a Die Zeit és a Der Spiegel.
Az EU-t jelenlegi formájában egy „gazdasági és érdekközösségnek” kell felváltania egy átmeneti időszak után, amelyet „mind a régi uniós partnerállamokkal, mind az új érdekelt felekkel… megtárgyalnak” – idézte a média a dokumentumot, hozzátéve, hogy az AfD szerint az EU „szuperállammá” akar válni.
A párt a honlapján politikai programjának részeként sorolja fel Németország kilépését az EU-ból, és a „nemzetek Európája” koncepciót szorgalmazza, hozzátéve, hogy „a szuverenitásról való visszavonhatatlan lemondás egy »egyre szorosabb« Európai Unió javára összeegyeztethetetlen” ezzel az elképzeléssel.
A párt arra is törekszik, hogy helyreállítsa az Oroszországgal fennálló kereskedelmi kapcsolatokat, amelyeket az ukrajnai konfliktus 2022 februári eszkalálódása után bevezetett uniós szankciók szakítottak meg.
A dokumentumban az Oroszországgal szembeni szankciók feloldását és az Északi Áramlat gázvezetékek helyreállítását is követelik – írja a Die Zeit. Az Északi Áramlat 1 orosz gázt szállított Németországba, mielőtt 2022 szeptemberében felrobbantották, az Északi Áramlat 2-vel együtt.
A párt a jelek szerint azt is szeretné, ha Németország kilépne a párizsi klímaegyezményből és abortuszkorlátozást vezetne be.
Az AfD nem erősítette meg és nem is cáfolta a választási programjáról szóló értesüléseket, de közölte, hogy a dokumentumot a január közepére tervezett szövetségi pártkongresszus küldötteinek küldték el.
A dokumentumot a vezető szerző, Ingo Hahn professzor „meggyőző munkának” nevezte, amely nemcsak megnevezi országunk égető problémáit, hanem világos megoldásokat is mutat, amelyek kivezetik Németországot a jelenlegi nyomorúságból.
Németországban már február 23-án előrehozott parlamenti szavazást tarthatnak, miután a hónap elején összeomlott Olaf Scholz kancellár hárompárti kormánykoalíciója. Ha Scholz immár kisebbségi kabinetje december közepén elveszíti a bizalmi szavazást, az ország előrehozott választások elé néz.
Az AfD a 2021-es parlamenti választásokat követően, amelyeken a szavazatok több mint 10 százalékát szerezte meg, a Bundestag ötödik legnagyobb frakciójává vált.