Az orosz Északi Áramlat-2 gázvezeték elindítása enyhítheti az európai energiaválságot – mondta Oleg Akszjutyin, a Gazprom elnökhelyettese csütörtökön a Szentpétervári Nemzetközi Gázfórum plenáris ülésén.
„Az Északi Áramlat 2 elindítása megoldhatná az európai gázpiac kiegyensúlyozásának problémáját, de azt látjuk, hogy ennek a nyilvánvaló megoldásnak az európai politikusok ellenállnak” – mutatott rá Akszjutyin.
„Egyszerűen nincs megfelelő alternatívája az orosz vezetékes gázszállításnak Európa számára. Egyetlen ország sem képes a szibériai és a Jamal-félsziget erőforrásaihoz és mezőihez hasonló erőforrásokat biztosítani. Senki sem tudja növelni az ellátást csővezetékrendszerek segítségével a Gazprom által kínált feltételekkel” – jelentette ki.
Akszjutyin szerint Brüsszelnek az orosz gázzal kapcsolatos álláspontja és az EU által az orosz gáztól való függőség csökkentése érdekében hozott intézkedések az európai gazdaságot eredménytelenségre és a versenyképesség elvesztésére ítéli.
Kritizálta a blokk azon törekvéseit is, hogy az orosz vezetékes gázt az óceánon túlról származó cseppfolyósított földgáz (LNG) importjával helyettesítsék, hangsúlyozva, hogy az LNG „nem varázsütésre jelenik meg a piacon”, és nem valószínű, hogy a következő két évben jelentősen megnő a világpiac LNG-kínálata.
Az Északi Áramlat-2 gázvezeték, amely tavaly készült el, de Berlin vonakodása miatt nem kezdte meg működését, mert nem volt hajlandó kiadni az engedélyt. A vezeték éves kapacitása 55 milliárd köbméter. Szakértők szerint nagy segítséget jelenthetne a blokknak, különösen most, amikor egy másik orosz vezeték, az Északi Áramlat-1 műszaki problémák miatt határozatlan időre leállt. Az orosz gáz két fő útvonala, amelyen keresztül most Európába juthat, az Ukrajnán keresztül vezető, még működő tranzitvezeték és a Törökországon keresztül vezető Török Áramlat gázvezeték.