Dmitrij Medvegyev június 4-5-én munkalátogatást tesz Németországban. A látogatás keretében tárgyalnak a Kreml által kezdeményezett európai biztonsági szerződésről. Egyebek között „az európai biztonsági architektúra megújításának útjairól”, a jelenhez való közelítéséről. Az orosz elnök sajtószolgálatának nyilatkozata alapján, Oroszország és az Európai Unió kapcsolatai távlatainak berlini áttekintésekor a doni Rosztovban tartott csúcstalálkozó eredményeire építenek. Látható, hogy Moszkva fokozza a „politikai párbeszéd fejlesztésének” erőforrásait és használja a kétoldalú kapcsolatok diplomáciájának eszközét.
Vlagyiszlav Belov, a Német Kutatási Központ vezetőjének véleménye:
– Egyetértek, hogy Oroszország él ezekkel az eszközökkel. A kétoldalú kapcsolatok mindig is alapját képezték az Európai Unióhoz fűződő viszonyunknak. Medvegyev látogatását egyeztették a doni Rosztovban tartott csúcstalálkozón. Szerintem, Rosztovban Oroszország saját egyezménytervezetet javasolt, amely megelőzi az EU-ét. Oroszország olyan partner, amely azt mondja: látjuk a problémáikat, készek vagyunk Önökkel együtt megoldani, miután valutatartalékaink közel 40 százaléka euróban van.
Berlinben megvitatják a „partnerség a modernizációra” projektet is. Szakértőnk szerint a Németországhoz fűződő kapcsolatok „Oroszország és az Európai Unió kétoldalú kapcsolatainak sajátos keresztmetszetét” képezik. Alexander Rar német politológus véleménye.
– Németország és Oroszország az utóbbi húsz évben saját konzultációkat folytat. Németország nem mindig bújik az EU háta mögé. Kimutatja érdekeltségét Oroszország iránt, alapvetően gazdasági vonatkozásban. Ezért Merkel és Medvegyev találkozóján olyan projekteket vitatnak meg, ahol a német cégek segítséget nyújthatnak vagy együttműködhetnek az oroszországi cégekkel az orosz gazdaság modernizálásában.
Alexander Rar rámutat:
– Érdekes, hogy Medvegyev rögvest a rosztovi EU-Oroszország találkozót követően keresi fel Németországot. Úgy tűnik, hogy Oroszország számára csalódást okozott ez a csúcstalálkozó. Az Európai Unió nem tett eleget a legfőbb orosz követelésnek, nem szűntette meg a vízumkényszert. A modernizációt illető partnerségben sem volt semmilyen konkrétum. Így most az orosz stratégia arra épül, hogy együttműködjön az Európai Unión belül olyan országokkal, amelyek készek a konkrét partnerségi lépésekre Oroszországgal. Ez Németország és Franciaország.
Nemigen lehet azonban egyetérteni a német politológusnak azon megállapításával, hogy az EU a rosztovi találkozón azért nem volt kezdeményező, mert még nincs meg a kellő tekintélye Herman van Rompuynak és lady Ahshtonnak. Ők úgymond nem rendelkeztek felhatalmazással az EU mind a 27 országától. Inkább arról lehet szó, hogy azért passzív az EU többsége, mert nemigen fejlettek a kapcsolatai Oroszországgal. Így ezeknek az országoknak most elsődleges fontosságú az európai válság, a téma mellett teljesen eltörpülnek az őket közvetlenül nem érintő kérdések.
a szerző politológus