Dél-Korea úgy döntött, hogy február 28-tól feloldja az Oroszországba irányuló orvosi berendezések szállítására vonatkozó szankciós korlátozásokat – közölte a dél-koreai ipari, kereskedelmi és erőforrás-minisztérium.
A minisztérium közleménye szerint február 28-tól hatályba lép a módosítás, amely szerint az orvostechnikai eszközök Oroszországba irányuló kivitele kivételesen mentesül az egyedi engedélyek (szükségességétől – a szerk.) alól.
Megjegyzik, hogy az orvosi berendezésekre vonatkozó szankciós korlátozásokat az „exportáló vállalatok által a közelmúltban jelzett nehézségeket” figyelembe véve törölték el. Ezzel kapcsolatban úgy döntöttek, hogy az exportellenőrzési rendszert úgy igazítják ki, hogy lehetővé tegyék az Oroszországba irányuló orvosi berendezések szállítását, amelyek „humanitárius jellegűek, és viszonylag kicsi a valószínűsége annak, hogy fegyverként használják őket.
Ilyen berendezések például a diagnosztikai célú röntgenkészülékek és a radiográfiai felvételek készítésére szolgáló berendezések. Ezek exportálásakor mostantól elegendő lesz a szabályozó hatóságoknak a külföldre szállításhoz szokásos dokumentumokat benyújtani. Ugyanakkor más, al-szankcionált árukra továbbra is egyedi kiviteli engedélyeket kell majd beszerezni.
Dél-Korea korábban az Egyesült Államokat követve 1402 árutípus Oroszországba történő szállítását korlátozta: ezek közül 109 stratégiai anyag, 134 biokémiai és egyéb fejlett technológiákkal kapcsolatos, további 1159 tétel pedig közönséges ipari áru.
Mint a dél-koreai MTN tévécsatorna ezzel kapcsolatban megjegyzi, a háztartási cikkekre, például laptopokra és okostelefonokra vonatkozó egyedi kiviteli engedélyek bevezetése elégedetlenséget váltott ki a helyi üzletemberek körében, akik de facto kiviteli tilalomnak tekintik azt, hogy előzetes bejelentést kell tenni a Koreai Kereskedelmi Biztonsági Ügynökséghez, majd pedig véleményt kell kérni az ipari minisztériumtól. E tekintetben sok exportőr úgy döntött, hogy továbbra is harmadik országokon keresztül látja el az orosz piacot, ez azonban növelte logisztikai költségeiket és a közvetítői díjakat.
Az MTN szerint az Oroszországban működő dél-koreai vállalatok remélik, hogy az orvosi berendezésekre vonatkozó szankciós korlátozások enyhítését további lépések követik majd a többi termékcsoportra vonatkozó szankciók feloldására. Korábban egy dél-koreai bíróság egy olyan exportőr ügyében hozott ítéletében, aki kormányzati jóváhagyás nélkül szállított berendezéseket egy orosz megrendelőnek, már elismerte, hogy a dél-koreai vállalatok fellépését gyakran a hatóságok által bevezetett oroszellenes szankciók miatti bevételcsökkenés indokolta.
A dél-koreai ipari és kereskedelmi minisztérium képviselője ugyanakkor a tévécsatornának azt mondta, hogy az orvosi berendezések szállítására vonatkozó korlátozások jelenlegi feloldása „az Egyesült Államok által korábban bevezetett humanitárius intézkedések megfelelője”. A tisztviselő azt is elmondta, hogy a szankciók további szöuli feloldása „a nemzetközi közösség kritériumaitól” függ majd.
2022. március 24-én Dél-Korea az Egyesült Államokat követve bejelentette az Oroszországba irányuló 57-féle nem stratégiai jellegű áru és technológia szállítására vonatkozó exportellenőrzés bevezetését. Ugyanezen év április 28-a óta 741 tétel került fel a listára, köztük ipari és építőipari berendezések, acél-, vegyipari és autóipari áruk, 50 ezer dollárnál drágább autók alkatrészei, vezetékek és kvantumszámítógépek, azok alkatrészei stb. Oroszország válaszul Dél-Koreát is felvette azon barátságtalan országok listájára, amelyekkel szemben különleges intézkedéseket alkalmaznak.
Oroszország többször is kijelentette, hogy az ország meg fog birkózni a Nyugat által néhány éve megkezdett és tovább fokozódó szankciós nyomással. Moszkva megjegyezte, hogy a Nyugatnak nincs bátorsága felismerni az Oroszország elleni szankciók kudarcát. Maguk a nyugati országok is többször hangot adtak annak a véleményüknek, hogy az oroszellenes szankciók hatástalanok. Vlagyimir Putyin orosz elnök szerint az Oroszország megfékezésére és gyengítésére irányuló politika a Nyugat hosszú távú stratégiája, a szankciók pedig súlyos csapást mértek az egész világgazdaságra.