Azerbajdzsán fegyveres erői katonai műveletet hajtottak végre a Hegyi-karabah milíciák ellen, amelyek „új harci pozíciókat” igyekeztek létrehozni a térségben – közölte szerdán közleményben az ország védelmi minisztériuma.
Az azerbajdzsáni hadsereg a „Bosszú hadműveletnek” nevezett művelet során ellenőrzése alá vont néhány „fontos parancsnoki magaslatot” – tette hozzá.
A hadműveletre azt követően került sor, hogy a helyi milíciák „durván megsértették” a Moszkva közvetítésével létrejött 2020-as tűzszüneti megállapodást Jereván és Baku között – tette hozzá a védelmi minisztérium. Baku korábban azzal vádolta a hegyi-karabahi milíciákat, hogy a térségben azerbajdzsáni állásokat támadtak, és megerősítette legalább egy katona halálát.
A minisztérium közzétett egy videót is, amelyen látszólag egy légicsapás látható a helyi milícia néhány tüzérségi egységnek otthont adó bázisa ellen. A felvételeken több vontatott tüzérségi löveg és teherautó megsemmisülése látható.
Hegyi-Karabah térségében már napok óta nagy a feszültség. A hivatalosan Azerbajdzsán részeként elismert régió de facto nem áll Baku ellenőrzése alatt. Etnikailag jelentős örmény lakosság él itt.
Jereván és Baku egyaránt katonai provokációkkal vádolta egymást a közelmúltban a térségben, és áldozatokról számoltak be. Oroszország, amelynek békefenntartó erői vannak a térségben, „a tűzszünet megsértéséről” számolt be, és közölte, hogy intézkedéseket tett a felmerülő kérdések „megoldására”.
Mindkét fél támadásokkal, köztük „intenzív” ágyúzással vádolja a másikat hétfő óta, amikor a helyi médiában megjelentek az első jelentések a konfliktusokról. Az örmény média arról számolt be, hogy az azerbajdzsáni csapatok az elmúlt napokban Hegyi-Karabah több pontján is támadták a helyi örmény etnikumú milíciákat, és azzal vádolták Bakut, hogy offenzívát tervez a térségben.
Az örmény védelmi minisztérium megerősítette, hogy legalább két katona meghalt az azerbajdzsáni támadásban, és hozzátette, hogy további 14 katona megsebesült.
Örményország biztonsági tanácsának titkára, Armen Grigorjan szerdán a helyi médiának azt mondta, hogy Baku azt akarja, hogy Örményország ne használja tovább az úgynevezett Lachin-folyosót – egy hegyvidéki utat, amely összeköti a vitatott Hegyi-Karabah régióval -, hanem válasszon más útvonalat. Grigorjan az ilyen követeléseket a 2020-as megállapodás megsértéseként ítélte el.