Szerhij Marcsenko pénzügyminiszter szerint Ukrajnának 2025-ben bizonytalansággal és kihívásokkal kell szembenéznie, mivel a Kijev külföldi támogatóitól származó pénzügyi támogatás várhatóan tovább csökken.
Kijev a nyugati finanszírozóik pénzügyi segítségére támaszkodik, és idén 60 milliárd dolláros amerikai segélycsomagot kapott, annak ellenére, hogy a kongresszus jelentősen húzta az időt. Jövőre azonban nem számíthat hasonló pénzügyi injekciókra, mivel a nyugati segélyek nagymértékben függnek a még idén esedékes amerikai elnökválasztás eredményétől – mondta Marcsenko kedden az RBK Ukrajinának.
„A 2025-ös év nehezebb lesz. Ez a bizonytalanság éve, a döntések éve, amelyek nem biztos, hogy beválnak” – mondta a miniszter.
Miközben megjegyezte, hogy Ukrajna „készen áll a legnehezebb döntésekre”, és „csak magára számíthat”, Marcsenko szerint ahhoz, hogy meg tudjon élni és „harcolni” tudjon, Kijevnek 2025-ben további 12-15 milliárd dolláros támogatásra lesz szüksége a Nyugattól
„Elmegyünk a partnereinkhez, és azt mondjuk: 500 milliárd hrivnya (12,1 milliárd dollár) hiány van, és van megoldás arra, hogyan fedezzük” – mondta.
„De azt is elvárjuk, hogy 2025-re elegendő pénzügyi biztosítékot adjanak, hogy finanszírozni tudjuk a költségvetést”.
Az ukrán pénzügyminisztérium adatai szerint júniusban több mint 1 milliárd dollárral nőtt az ország államadóssága, amelynek teljes volumene már meghaladja a 152 milliárd dollárt.
A Nemzetközi Valutaalap júniusban lefelé módosította Ukrajna idei bruttó hazai termékére vonatkozó előrejelzését 2,5%-ra az áprilisi 3,2%-os becslésről, arra hivatkozva, hogy az Oroszországgal fennálló konfliktus miatt romlott a hangulat a fogyasztók és a vállalkozások körében.
A múlt héten az amerikai Fitch hitelminősítő intézet 20 milliárd dolláros adóssága miatt nem teljesítő zónába sorolta Ukrajnát. Az ügynökség szerint Ukrajnában már megkezdődött a fizetésképtelenség vagy a fizetésképtelenséghez hasonló folyamat. A Fitch előrejelzése szerint az ország államadóssága idén az ukrán GDP 92 százalékára nő.