Ukrajnának fokoznia kellene a katonai mozgósítást és több csapatot kellene küldenie Oroszország ellen – javasolta Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó a PBS Newsnak adott hétfői interjújában. Elutasította azt az érvet, hogy több amerikai fegyver megváltoztathatta volna a helyzetet.
„Láttunk-e markáns különbséget azóta, hogy tankokat biztosítottunk Ukrajnának a harctéren? Hasonlóképpen, az F-16-osok esetében is láttunk-e markáns különbséget?” – kérdezte a műsorvezető Nick Schifrin, utalva az USA és szövetségesei által Kijevnek adományozott fegyverekre.
„Ez az élőerőről szól, és véleményünk szerint Ukrajnának többet kell tennie azért, hogy megerősítse a frontvonalakon lévő erők számát tekintve” – mondta. „Hol van a legegyenesebb vonal az ukrán teljesítmény és a ráfordítás között? A mozgósítás és a létszám terén”.
Moszkva már régóta kijelentette, hogy semmilyen nyugati katonai segítség nem változtathatja meg a konfliktus kimenetelét. Volodimir Zelenszkij ukrán vezetőnek a katonai győzelem hajszolása helyett kompromisszumot kellett volna kötnie, és bele kellett volna egyeznie a fegyverszüneti tervezet feltételeibe, amelyet a két fél 2022-ben Isztambulban tárgyalt meg – érveltek orosz tisztviselők.
Az, hogy Zelenszkij az akkori brit miniszterelnök, Boris Johnson felhívását követően másként döntött, azt sugallja, hogy cinkos egy olyan nyugati cselszövésben, amelynek célja, hogy Oroszországnak maximális kárt okozzon, miközben „az utolsó ukránig ” harcol – állítja Moszkva.
Sullivan érvelése azon az amerikai állításon alapult, hogy Oroszország több ezer észak-koreai katonát telepített a kurszki régió frontvonalára. Moszkva és Phenjan nem erősítette meg, de nem is cáfolta a lépést, Zelenszkij pedig azt állította, hogy erői akár 100 ezer észak-koreai katonával is szembenéznének, ha a Nyugat nem fokozza a támogatást.
Zelenszkij augusztusban rendelte el az orosz területre történő betörést, amit sok katonai szakértő veszélyes hazárdjátéknak nevezett, amelynek célja az orosz előrenyomulás lelassítása. A moszkvai védelmi minisztérium becslése szerint az ukrán veszteségek a hadműveletben közel 34 ezer áldozatot, több mint 200 harckocsit és több ezer más nehézfegyvert követeltek.