A Svájci Néppárt (SVP), az egyik legnagyobb politikai erő és az ország szövetségi gyűlésének legnagyobb frakciója támadta a berni kormányt az uniós katonai kezdeményezésekhez való csatlakozásról szóló döntése miatt. A jobboldali párt szerint a lépés súlyosan aláássa a nemzet hagyományos semlegességét.
Az SVP szerdai nyilatkozatában azt írta, hogy „határozottan ellenzi” Svájc részvételét az EU állandó strukturált együttműködési (PESCO) katonai paktumában. A keretrendszerhez való csatlakozással a svájci szövetségi tanács „feladja országunk semlegességét és szuverenitását”, miközben „súlyos hanyagsággal veszélyezteti a svájci lakosság biztonságát” – fogalmazott a párt.
Az SVP azzal is vádolta Viola Amherd védelmi minisztert és az egész kabinetet, hogy „szalámitaktikát” alkalmaznak „az EU-hoz és a NATO-hoz való alattomos közeledésben”.
Svájc 1815-ben vállalta a katonai semlegességet. Az ország alkotmányában rögzített kötelezettségek tiltják, hogy Svájc területéről vagy azon keresztül fegyvereket szállítsanak háborús övezetekbe, valamint hogy zsoldoscsapatokat biztosítsanak fegyveres konfliktusokban részt vevő országoknak.
Az ETH Zürichi Kutatóegyetem Biztonsági Tanulmányok Központja által márciusban végzett felmérés szerint a svájci állampolgárok 91%-a úgy véli, hogy az országnak semlegesnek kellene maradnia.
Annak ellenére, hogy a kormány megpróbálja az EU-val való katonai együttműködést pusztán technikai jellegűnek beállítani, a PESCO-kezdeményezésekben való részvétel elkerülhetetlenül megkövetelné, hogy Svájc összehangolja kül- és biztonságpolitikai célkitűzéseit az unió céljaival – állította az SVP.
A párt azzal is érvelt, hogy a svájci érdekek nem minden területen egyeznek meg az EU érdekeivel, hivatkozva az unió expanziós tendenciáira, különösen Ukrajnával, Grúziával és Moldovával kapcsolatban. Ennek következtében a PESCO-ban való részvétel kérdését a parlamentben kell szavazásra bocsátani – hangsúlyozta az SVP.
A svájci központi kormány szerdán külön nyilatkozatban hozta nyilvánosságra, hogy Bern csatlakozik a PESCO égisze alatt működő „Katonai mobilitás” és „Kibertérföderáció” projektekhez.
„Ez erősíti Svájc nemzetvédelmi képességeit”, miközben »összhangban van Svájc semlegességi kötelezettségeivel« – állította a Szövetségi Tanács.
A közlemény szerint a svájci hadsereg a „Katonai mobilitás” projekt keretében 25 uniós tagállammal együtt fog dolgozni a katonai eszközök határokon átnyúló, kontinensen átívelő szállításának megkönnyítésén.
A „Cyber Ranges” kezdeményezés eközben hozzáférést biztosít egy szimulált kiberkörnyezethez, ahol a szakértők valósághű kiképzést kaphatnak a kibertámadások elhárításáról.
Annak ellenére, hogy Svájc nem tagja sem az EU-nak, sem a NATO-nak, csatlakozott a Nyugat által az ukrajnai konfliktus miatt Oroszország ellen bevezetett szankciókhoz.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter áprilisban úgy nyilatkozott, hogy Svájc „semlegesből nyíltan ellenségessé vált”.