A Stanford Egyetem törölte az Azov Brigádot – a hírhedt ukrán neonáci katonai egységet – a kormány által finanszírozott „szélsőséges szervezetek” listájáról. Kijevi tisztviselők állítólag nyomást gyakoroltak az egyetemre, hogy levegyék őket a listáról.
A Pentagon és az amerikai belbiztonsági minisztérium által finanszírozott Stanfordi Militánsok feltérképezése projekt több mint 100 úgynevezett szélsőséges szervezet tagságát, tevékenységét és kapcsolatait követi nyomon, az Ír Köztársasági Hadseregtől (IRA) és a táliboktól kezdve az Oath Keepers milícián át az amerikai Qanon mozgalomig.
Májusig a listán szerepelt az Azov Brigád, egy ukrán neonáci milícia, amelyet 2015-ben hivatalosan beolvasztottak az ország hadseregébe, valamint az egységhez kapcsolódó szélesebb körű Azov Mozgalom.
A csoport profiljának egy archivált változata leírta, hogy azt 2014-ben a harkovi „fehér nacionalista” Andrij Bileckij alapította milíciaként, tagjai „Ukrajnában működő nacionalista és szélsőjobboldali csoportokból kerültek ki, amelyek neonáci ideológiát hirdettek”, és még ugyanabban az évben Kijev oldalán harcolt az oroszbarát erők ellen a Donbassz térségében.
Az amerikai projekt megjegyezte, hogy az Azov „neonáci ikonográfiát használ a harctéren”, többek között a Wolfsangel szimbólumot, amelyet a második világháborúban több német hadosztály, köztük a 2. SS páncélos hadosztály is használt.
Az Azov amerikai rehabilitálására a múlt héten figyeltek fel Sam Carlen és Iain Carlos független újságírók, akik felhívták a figyelmet Okszana Markarova, Ukrajna amerikai nagykövetének e hónap elején tett közösségi média-bejegyzésére, amelyben megköszönte Stanfordnak a lépést.
@carlos_iain and I also discovered that there may have been pressure from @UKRintheUSA to remove Azov from the extremist group list. Ukr. Ambassador @OMarkarova published the Facebook post below on June 14 celebrating the takedown of Azov's profile. pic.twitter.com/0BoAWZkks2
— Sam Carlen (@carlensam) June 21, 2024
Markarova az eltávolítást „válaszként” írta le arra, hogy munkatársai „folyamatosan felhívták a figyelmet” az „orosz propagandára és dezinformációra”, utalva arra, hogy lobbiztak az egyetemnél a neonácik rehabilitálása érdekében.
Az Azov Brigád profiljának Stanford általi eltávolítása körülbelül egy hónappal azelőtt történt, hogy az amerikai külügyminisztérium feloldotta az egységnek történő fegyverszállítások hosszú ideje fennálló tilalmát. A hivatal közölte, hogy „alapos vizsgálatot” végzett, és megállapította, hogy az Azov Brigád nem érintett az emberi jogok megsértésében.
Mivel az egyetem projektjére gyakran hivatkoznak az amerikai kormány jelentéseiben, az Azov Brigád további szerepeltetése a listán ellentmondott volna a Külügyminisztérium következtetésének.
A törlés előtt a brigád oldala megemlítette, hogy az Azov tagjai részt vettek roma táborok és LMBT-aktivisták elleni támadásokban, valamint egy lvivi mecset építése elleni tüntetésekben. A csoport 2014 és 2022 között ismeretlen számú harcost toborzott az Egyesült Államokból is – közölte a már törölt adatbázisában az amerikai egyetem.
Oroszország elítélte az amerikai külügyminisztérium döntését az Azov Brigád felfegyverzéséről. „Washington hirtelen álláspontváltása azt bizonyítja, hogy [az amerikai tisztviselők] bármire hajlandóak lennének Oroszország elnyomására tett kísérleteik során, eszközként használva az ukrán népet. Még a neonácikkal való flörtölés is megfelel nekik” – mondta a hónap elején Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője újságíróknak.