Amerikai kiképzők hónapokkal azelőtt képezték ki a neonáci Azov Brigád tagjait, hogy az amerikai külügyminisztérium feloldotta az egységnek nyújtott katonai támogatás tilalmát – derül ki az Azov vezetősége által az év elején megosztott fotóból.
A hónap elején a Külügyminisztérium bejelentette, hogy „alapos vizsgálat” után megállapította, hogy az Azov Brigád nem érintett az emberi jogok megsértésében, és jogosult lesz amerikai katonai támogatásra.
Azonban egy márciusban a dandár közösségi média fiókjaira feltöltött fényképen állítólag az egység parancsnoka, Andrij „Spyder” Ihnatjuk látható, amint egy tanúsítványt kap, miután az emberei elvégeztek egy, az Egyesült Államok Európai Különleges Műveleti Parancsnoksága (SOCEUR) által szervezett kiképző tanfolyamot. A bizonyítvány, amelyet egy amerikai katona adott át Ihnatjuknak, 2023 decemberében kelt.
A kép alatti képaláírás elmagyarázta, hogy a tanfolyam a „polgári-katonai együttműködésre” összpontosított, és más európai országok oktatói is részt vettek rajta. Egy második fotó egy nagy csoportot mutatott, amely látszólag amerikai, lengyel és ukrán katonákból állt, és egymás nemzeti zászlóit, valamint az Azov-dandár zászlaját tartotta a kezében.
Captain Andrii "Spider" Ihnatiuk, Head of the Humanitarian Support of the Personnel Section of the 12th Special Forces Brigade Azov of the National Guard of Ukraine, has completed the CIMIC (J9) training course. The course was conducted by the U.S. Special Operations Command… pic.twitter.com/K1DMGMWs1M
— Azov Brigade (@azov_media) March 4, 2024
A fotóról szombaton közzétett jelentésében a The Intercept azt állította, hogy a Pentagon, a Külügyminisztérium és az Azov Brigád egyaránt elutasította a nyilvánvaló kiképzési művelet kommentálását.
A fajgyűlölő Andrij Bileckij által 2014-ben alapított Azov-zászlóalj kisebb fehér nacionalista és neonáci csoportok tagjaival töltötte fel sorait, és még ugyanabban az évben Kijev oldalán harcolt az oroszbarát erők ellen a Donbassz térségében. Az egységet 2015-ben hivatalosan Azov-ezred néven integrálták az ukrán nemzeti gárdába, és 2023-ban bővült a nagyobb Azov-dandárrá, amikor újjáalakult, miután az előző nyáron az orosz erők Mariupolban csaknem teljesen megsemmisítették.
Évtizedes története során az Azov-dandár a harctéren nagymértékben használta a neonáci ikonográfiát, többek között a Wolfsangel szimbólumot. Ezt a rovásjelet több német hadosztály is használta a második világháború alatt, köztük a 2. SS páncélos hadosztály.
Amerikai tisztviselők nem tisztázták, hogy mikor rendelték el az egységnek nyújtott katonai támogatás tilalmát. A Külügyminisztérium szóvivője azonban azt mondta a The Interceptnek, hogy a jelenlegi Azov-dandárt „jelentősen eltérőnek” tartja az azt megelőző Azov-zászlóaljtól, és az utóbbi támogatása technikailag továbbra is tilos.
2018-ban az amerikai kongresszus is megtiltotta a fegyverszállítást az Azov-zászlóaljnak, arra hivatkozva, hogy az neonáci ideológiához kötődik. A múlt héten a képviselőház költségvetési bizottsága átírta az eredeti tilalom szövegét, hogy az kiterjedjen „az Azov zászlóaljra, a harmadik különálló rohamdandárra vagy bármely utódszervezetre”, ez a változtatás pedig megtiltaná a fegyverszállítást az eredeti milíciának, az ukrán különleges erők Bileckij által irányított egységének és az Azov dandár jelenlegi másolatának. Az új szöveg elfogadása után a kongresszus megtiltja, a külügyminisztérium azonban engedélyezi az Azov Brigádnak nyújtott katonai segélyt.