Az orosz állami atomenergetikai vállalat, a Roszatom jelentősen növelte a nukleáris üzemanyag- és berendezésszállításokat a baráti országokba – közölte hétfőn Vlagyimir Putyin elnökkel Alekszej Lihacsov, a vállalat főigazgatója.
„Minden (fogadó) országunknak fenntartottuk, sőt kissé növeltük a szállításokat, de a baráti államoknak történő szállítások különösen érezhetően növekednek. Ezek az ázsiai országok, különösen Kína, valamint a Közel-Kelet és Afrika” – mondta Lihacsov.
Hozzátette, hogy a vállalat „akár 60-70%-os növekedést tapasztalt az ottani nukleáris iparral kapcsolatos különböző típusú szállítások terén”, utalva az erőművek nukleáris üzemanyagciklusára – az uránbányászattól a radioaktív hulladékok ártalmatlanításáig.
Putyin megjegyezte, hogy a nyugati nyomás ellenére a megrendelő országok „felelősségteljesen viselkednek, mert a beszállítóváltás technológiailag nagyon nehéz”.
A Roszatom vezetője egyetértett ezzel, megjegyezve, hogy a Moszkvával baráti viszonyban álló államokra „óriási nyomás” nehezedik mind politikai, mind gazdasági szempontból.
Lihacsov azt is elmondta az elnöknek, hogy a Roszatom nem lát „különleges növekedési kilátásokat az európai piacon… nemcsak azért, mert barátságtalan a hozzáállás velünk szemben, hanem mert egyszerűen nincs ott növekedési potenciál” – magyarázta.
Az atomenergia nem tartozik a Moszkva elleni uniós szankciók hatálya alá, és annak ellenére, hogy a blokk néhány tagállama és az Európai Bizottság erőteljesen próbálta a Roszatom vezetőit célba venni, az erőfeszítések Magyarország és kisebb mértékben Franciaország erőteljes ellenállása miatt eddig kudarcot vallottak. A magyar hatóságok a Roszatom által épített, kulcsfontosságú paksi atomerőmű bővítését szorgalmazzák, és többször figyelmeztettek, hogy ellenezni fognak minden olyan kísérletet, amely az orosz nukleáris ágazat korlátozására irányul.