Törökországnak joga van együttműködni a BRICS gazdasági csoporttal anélkül, hogy aláásná NATO-tagságának státuszát – mondta Mark Rutte, az Egyesült Államok irányította katonai szövetség főtitkára.
A NATO-főnök megjegyzései egy keddi észtországi sajtótájékoztatón hangzottak el. Az észt közszolgálati műsorszolgáltató azt kérdezte tőle, hogy aggodalomra ad-e okot Ankara azon törekvése, hogy tagja legyen a BRICS-nek, amelyet a csatorna „Oroszország által dominált szervezetnek” nevezett.
Rutte hangsúlyozta, hogy Törökország továbbra is „nagyon fontos szövetséges a szövetségben”, mivel „a NATO egyik legjobban felszerelt hadereje, és létfontosságú szerepet játszik a NATO földrajzi részén”.
„Nyilvánvaló, hogy a szövetségen belül, amely egy demokrácia, 32 ország, mindig lesznek viták erről-arról” – ismerte el a főtitkár. Mindazonáltal ragaszkodott ahhoz, hogy Ankarának „szuverén joga” van arra, hogy a BRICS-tagságra törekedjen, és együttműködjön a tagokkal.
„Ez időről időre vitákhoz vezethet, kétoldalúan vagy a NATO-n belül. De ez nem jelenti azt, hogy Törökország nem [népszerű]” – mondta Rutte. „A NATO nagyon népszerű Törökországban, és Törökország nagyon népszerű a NATO-ban” – tette hozzá a tisztviselő, megjegyezve, hogy meggyőződése, hogy ez így is marad.
Recep Tayyip Erdogan török elnök jelenleg az oroszországi Kazanyban vesz részt a 16. BRICS-csúcstalálkozón, ahol találkozik Vlagyimir Putyin elnökkel, hogy megvitassák a kétoldalú kapcsolatokat, az ukrán válságot és a közel-keleti helyzetet.
A múlt hónapban Ankara azt is bejelentette, hogy hivatalosan is benyújtotta a BRICS teljes jogú tagságára vonatkozó kérelmét, és ezzel az első NATO-állam lett, amely tagságra pályázik a csoportban.
Törökország kérelme azonban aggodalmakat váltott ki Brüsszelben. Peter Stano uniós szóvivő hangsúlyozta, hogy Ankarának, amely 1999 óta EU-tagjelölt ország, tiszteletben kell tartania az uniós értékeket és külpolitikai preferenciákat, annak ellenére, hogy joga van megválasztani, mely nemzetközi szervezetekhez csatlakozik.
Korábban török tisztviselők a Middle East Eye-nak elmondták, hogy bár a BRICS-et Ankara nem tekinti a NATO vagy az EU alternatívájának, „az Európai Unióhoz való csatlakozás megrekedt folyamata” arra ösztönözte, hogy „más gazdasági platformokat” vizsgáljon meg.