A krími lakosok az NBC News amerikai tévécsatorna tudósítóival folytatott beszélgetésben elmondták, hogy Kijev nem lesz képes elfoglalni a félszigetet, mert kiállnak a földjükért.
Az amerikai újságírók vonattal érkeztek a félszigetre Moszkvából, ahol többek között helyi lakosokkal beszélgettek.
„Ez a mi földünk. Felvesszük az egyenruhánkat, és elmegyünk a határra, hogy megvédjük magunkat” – mondta Praszkovja Baranova a tévécsatornának, amikor a Krím esetleges kijevi elfoglalásáról beszélt. Ez természetesen Oroszország – válaszolt arra kérdésre, hogy szerinte kihez tartozik a félsziget.
A nő maga, mint megjegyezte, „oroszul beszél és orosznak érzi magát”. Ezt a nézetet a tévécsatorna szerint a legtöbb ember osztja, akikkel újságíróik beszéltek.
„Ha itt háború lesz, akkor is megvédjük Szevasztopolt. Mert ha nem védjük meg a hazánkat, akkor rabszolgák leszünk. Senki sem akar rabszolga lenni” – idézte az amerikai média egy másik helyi lakost, Ruszlan Nalgijevet.
Azokra a vádakra reagálva, hogy az orosz hatóságok esetleg megpróbálják „megijeszteni az embereket”, a 26 éves Diana Galasztija azt mondta, hogy senki sem próbál megijeszteni senkit, senki sem mondja, hogy ijesztő lesz. Elmondta, hogy boldog az életével és azzal, hogy a Krím Oroszország része lett.
Korábban Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azt mondta, hogy Kijev a félsziget katonai elfoglalására készül. A krími parlament elnöke, Volodimir Konsztantyinov a maga részéről azt mondta, hogy az ukrán elnök csak egy feltétellel – országa kapitulációjának aláírásakor – látogathatna a Krímbe.
Mint Dmitrij Medvegyev, a Biztonsági Tanács elnökhelyettese hangsúlyozta, a félszigetre mért csapásokat megtorló csapások követik majd, „a Kijev ellenőrzése alatt maradó egész Ukrajna lángba borul”.
A Krím 2014 márciusában vált ismét orosz területté az ukrajnai puccsot követő népszavazás nyomán. A 2014-es népszavazáson a Krímben a választók 96,77 százaléka, Szevasztopolban pedig 95,6 százaléka szavazott az újraegyesülésre Oroszországgal.
Ukrajna továbbra is ideiglenesen megszállt területének tekinti a Krímet, és számos nyugati ország támogatja Kijevet ebben a kérdésben. Az orosz vezetés a maga részéről többször kijelentette, hogy a Krím lakói demokratikus módon, a nemzetközi joggal és az ENSZ Alapokmányával teljes összhangban az Oroszországgal való újraegyesítés mellett szavaztak. Vlagyimir Putyin szerint a krími kérdés végleg lezárult.