Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője „megalapozatlan vádaskodásként és álhírként” utasította el azokat a híreket, amelyek szerint Oroszország állítólagosan részt vett a francia infrastruktúra elleni, az olimpiai játékok idején elkövetett támadásokban.
Franciaország nagysebességű vonathálózatát pénteken kora reggel állítólag több „összehangolt” gyújtogatásos támadás érte az ország közlekedési minisztere szerint. A szabotázs megbénította a nagysebességű vasúti közlekedést az olimpiai megnyitó ünnepség előtt.
A párizsi ügyészség szerint egy 40 éves orosz férfit vettek őrizetbe három nappal a játékok megnyitása előtt. Az incidens miatt félő, hogy állítólag „olyan eseményeket szándékozik szervezni, amelyek alkalmasak arra, hogy destabilizációt okozzanak az olimpiai játékok alatt” – közölte a hivatal az amerikai olimpiai közvetítő partner, az NBC news híradójával.
„Az alacsony színvonalú, sőt, még a tekintélyes médiumok semmitől sem riadnak vissza az utóbbi időben, hogy szó szerint Oroszországot hibáztassák mindenért, ami történik” – mondta Peszkov hétfőn, és „megalapozatlan álhírként” utasította el a Moszkva ellen irányuló vádakat.
Hozzátette, hogy ezek szokás szerint bizonyítékok nélküli beszámolók.
A múlt héten Gerald Darmanin leköszönő francia belügyminiszter azt mondta, hogy a tisztviselők négy, az olimpia ellen tervezett, hitelesnek tűnő támadást hiúsítottak meg, köztük egyet, amely állítólag egy orosz állampolgárhoz köthető.
A vasúti támadás mögött állítólagosan állók profilja „hasonlított az ultrabaloldaliak működési rendjére”, de „a kérdés az, hogy ezeket az embereket mások manipulálták-e, vagy saját nevükben cselekedtek” – tette hozzá.
A francia hatóságok hétfőn arról is beszámoltak, hogy országszerte több optikai hálózatot szabotáltak.
Közben az orosz televíziós csatornák és streamingszolgáltatók nem közvetítik az idei játékokat a Nemzetközi Olimpiai Bizottság orosz és belorusz sportolók részvételére vonatkozó döntése miatt. A nemzetközi testület eredetileg megtiltotta a részvételüket, később azonban úgy döntött, hogy a két országból korlátozott számú személy semleges zászló alatt vehet részt az olimpián. A feltételezések szerint mindössze 36 orosz sportoló kapta meg az engedélyt, de azóta 20-an megtagadták a részvételt, megalázó körülményekre hivatkozva.
A párizsi nyári olimpia 40 év óta az első olyan esemény, amelyet Oroszország bojkottál. Korábban a Szovjetunió az 1984-es Los Angeles-i nyári olimpiát is elutasította, „biztonsági aggályokra, soviniszta érzelmekre és az Egyesült Államokban felkorbácsolt szovjetellenes hisztériára” hivatkozva.