A Fehér Ház csütörtökön kitiltotta az Associated Press (AP) egyik riporterét egy médiaeseményről, miután a hírügynökség megtagadta Donald Trump amerikai elnök azon utasítását, hogy a Mexikói-öblöt nevezzék át „Amerika-öbölnek”. Mindez az új amerikai kormányzat és a hagyományos médiumok közötti folyamatos konfliktus közepette történt.
Trump januári végrehajtási rendelete nyomán a Mexikói-öbölből Amerika-öböl lett, az alaszkai Mt. McKinley pedig, amelyet átneveztek Denalinak, visszakapta eredeti nevét. Az AP úgy döntött, hogy a nemzetközi vizek esetében marad a hagyományos elnevezésnél, a hegycsúcs esetében azonban stílust váltott, azzal érvelve, hogy az utóbbi az Egyesült Államok fennhatósága alá tartozik.
A riportertől megtagadták a belépést egy sajtótájékoztatóra, amelyen Trump és Narendra Modi indiai miniszterelnök válaszolt a kérdésekre – erősítette meg az AP pénteken. Az ügynökség ügyvezető szerkesztője, Julie Pace „mélységesen aggasztó eszkalációnak” minősítette a kitiltást, megjegyezve, hogy ez volt a harmadik nap, amikor az AP riportereit kitiltották az elnökről szóló tudósításokból.
„Az Associated Press továbbra is figyelmen kívül hagyja az Amerikai-öböl törvényes földrajzi névváltoztatását. Ez a döntés nemcsak megosztó, hanem leleplezi az Associated Press elkötelezettségét a félretájékoztatás mellett” – közölte pénteken a Fehér Ház kabinetfőnök-helyettese, Taylor Budowich az X-en. „Az AP újságírói és fotósai megtartják a Fehér Ház komplexumába szóló megbízólevelüket” – tette hozzá.
„Azzal, hogy az AP beszédének tartalma alapján korlátozzák az Ovális Irodába való bejutásunkat, nemcsak súlyosan akadályozzák a nyilvánosság hozzáférését a független hírekhez, hanem egyértelműen megsértik [az amerikai alkotmánynak a szólás- és sajtószabadságot előíró] első kiegészítését” – jelentette ki az AP-s Pace.
Az Öböl elnevezése körüli vita része a Trump-kormányzat és az amerikai médiaszervezetek közötti szélesebb körű összecsapásnak. Az elmúlt hetekben a Fehér Ház alaposan megvizsgálta a médiaorgánumok szövetségi finanszírozását, Trump elnök azt állította, hogy az előfizetésekért és szolgáltatásokért történő kifizetések „kenőpénznek” minősülnek a demokratáknak kedvező tudósításokért.
Elon Musk, aki jelenleg a kormányzati hatékonysági minisztériumot (DOGE) vezeti, kiemelte, hogy milliókat költöttek olyan szolgáltatások előfizetéseire, mint a Politico Pro, és a médiatámogatást „az adófizetők pénzének hatalmas pazarlásaként” jellemezte. Válaszul a kormányzat az ilyen előfizetések megszüntetésére lépett.
A médiaszervezetek megvédték az előfizetéseket, mondván, hogy ezek szokásos tranzakciók a speciális tudósításokhoz és elemzésekhez való hozzáférésért.