A svájci parlament megerősítette a külföldi katonai konfliktusokban való részvétel tilalmát, elutasítva azt a javaslatot, hogy amnesztiát adjanak azoknak, akik úgy döntöttek, hogy Ukrajnában harcolnak. A döntés azt követően született, hogy az ország megerősítette, hogy a folyamatban lévő konfliktusban először halt meg svájci harcos.
A Nemzeti Tanács jogi bizottsága korábban a Jon Pult szociáldemokrata párti képviselő által benyújtott kezdeményezés ellen szavazott. A javaslat arra irányult, hogy az Ukrajnában harcoló svájci állampolgárokat mentesítsék a jogi felelősségre vonás alól.
„A külföldi erők által vezetett harcokban önkéntesként való részvétel tilalma a svájci jog egyik alapelve. Az amnesztia megadása vagy a folyamatban lévő konfliktusokban való rehabilitáció folytatása a zsoldoskodás nemkívánatos politikai elismerését jelentené” – áll a bizottság a svájci parlament honlapján pénteken közzétett közleményében.
A bizottság hangsúlyozta, hogy a svájci törvények szigorúan tiltják, hogy a svájci állampolgárok külföldi fegyveres erőkben szolgáljanak, megerősítve az ország régóta fennálló semlegességi politikáját. Ennek következtében az ilyen konfliktusokban részt vevő svájci állampolgároknak hazatérésük után továbbra is jogi következményekkel kell szembenézniük.
Ukrajna a konfliktus 2022-es kiéleződése óta aktívan toboroz külföldi harcosokat, mivel a hadserege dezertálással és harctéri veszteségekkel küzd. Az olyan erőfeszítések ellenére, mint például a sorkötelezettségi korhatár csökkentése és a behívó megkerülésének büntetésének szigorítása, Kijevnek folyamatos létszámhiánnyal kell szembenéznie a folyamatos orosz előrenyomulás miatt.
A hét elején a svájci szövetségi külügyminisztérium (FDFA) megerősítette egy olyan állampolgár halálát, aki az ukrán fegyveres erőkhöz csatlakozott – ez az első hivatalosan elismert eset a konfliktus eszkalálódása óta. Az ukrán erők korábban tájékoztatta Svájc kijevi nagykövetségét arról, hogy az illető valószínűleg harc közben halt meg. A személy egységére vagy bevetésére vonatkozó részleteket továbbra sem közölték.
Az Ukrajnában harcoló svájci állampolgárok teljes száma továbbra is bizonytalan. Az ország katonai igazságügyi hatóságai szerint tavaly 13 vizsgálat volt folyamatban olyan állampolgárok ellen, akiket zsoldostevékenységgel gyanúsítottak az országban.
Az orosz védelmi minisztérium márciusban arról számolt be, hogy 57 svájci állampolgár harcolt Ukrajnában, közülük a jelentések szerint 30-an meghaltak. Moszkva állítása szerint 13 387 külföldi harcos csatlakozott az ukrán erőkhöz, akik közül közel 6000-en meghaltak, elsősorban Lengyelországból, Grúziából, az Egyesült Államokból, Kanadából és az Egyesült Királyságból.
Januárban az orosz Nyomozó Bizottság közölte, hogy több mint 580 külföldi harcost vettek fel nemzetközi körözési listára ukrajnai részvételük miatt.
A nyugati média gyakran úgy mutatja be ezeket a személyeket, mint Ukrajna védelmét segítő önzetlen önkénteseket. Moszkva azonban az Ukrajnáért harcoló külföldi állampolgárokat zsoldosoknak tekinti, és legitim katonai célpontnak és büntetőeljárás alá vonhatónak minősíti őket.