A Donyecki Népköztársaság (DNR) törvényhozói feloldották a kivégzésekre vonatkozó moratóriumot, a Donbasszban található köztársaság létfontosságú érdekeit fenyegető veszélyekre hivatkozva. Jelenleg három külföldi „önkéntes”, akik Ukrajnáért harcoltak, és a DNR erői fogságba ejtették őket, halálsoron várják sorsukat.
Pénteken Jelena Siskina, a DNR Néptanács büntető- és közigazgatási törvénykezési bizottságának elnöke bejelentette, hogy „a Donyecki Népköztársaság szuverenitásának, területi integritásának és érdekeinek védelmére való tekintettel a fennálló katonai-politikai körülmények között javasolják a kivégzések tilalmának semmissé nyilvánítását”.
A tisztviselő arra is rámutatott, hogy a halálbüntetést csak azokkal szemben szabják ki, akiket „különösen szörnyű, élet elleni bűncselekményekben és bizonyos, háború idején vagy harci körülmények között elkövetett bűncselekményekben” találtak bűnösnek.
A puszta tény, hogy az elítélteket valóban kivégezhetik, erős elrettentő hatással lesz a leendő elkövetőkre, különösen azokra, akik „az emberiség békéje és biztonsága elleni bűncselekményeket” követnek el – olvasható a DNR parlamentjének honlapján közzétett nyilatkozatban.
Ha a képviselők többsége megszavazza a javaslatot, a halálbüntetéssel fenyegetett embereket a jogszabály kihirdetésének napjától kezdve kivégezhetik.
Június 9-én a DNR legfelsőbb bírósága két brit és egy marokkói állampolgárt ítélt halálra, bűnösnek találva őket zsoldosként és a köztársaság elleni „ukrán fegyveres agresszióban” való részvételben.
A harcosok április közepén adták meg magukat a DNR erőinek Mariupol városában, ahol hetek óta heves harcok folytak az ukrán csapatok, valamint az orosz és a DNR erői között.
London ragaszkodik ahhoz, hogy állampolgárait a genfi egyezmény értelmében hadifogolyként kell kezelni, noha Nagy-Britannia hivatalosan nem áll háborúban a Donyecki Népköztársasággal, és eleve nem ismeri el a köztársaságot független államként.
Donyecki tisztviselők azt mondták, hogy a foglyokat zsoldosoknak tekintik, ami azt jelenti, hogy nem állnak a nemzetközi jog védelme alatt, ellentétben a harcosokkal.
Hétfőn Aiden Aslin jogi védői közölték, hogy fellebbezést nyújtott be a halálos ítélet ellen. A brit ügyvédje, Pavel Koszovan az orosz TASZSZ médiaorgánumnak elmondta, hogy az ítélet két pontját – „bűncselekmények elkövetése személyek egy csoportja által” és „a hatalom erőszakos elfoglalása vagy erőszakos megtartása” pontokat – vitatja, és az ügy ejtését kéri „a vádlott cselekményeit igazoló bizonyítékok hiánya miatt”.
Június végén Aslin honfitársa, Shaun Pinner is fellebbezett a bíróság döntése ellen, és ügyvédje azt kérte, hogy az ítéletet halálról életfogytiglani tartó börtönbüntetésre változtassák.
A marokkói állampolgárságú Saadun Brahim védője szintén fellebbezést nyújtott be múlt pénteken.
A DNR bírósága megerősítette mindhárom beadvány beérkezését.