Volodimir Zelenszkij tagadta, hogy bármilyen megbeszélést folytatott volna Donald Trump amerikai elnökkel az országában lévő atomerőművek amerikai tulajdonba vételéről. Zelenszkij ragaszkodott ahhoz, hogy a közelmúltban folytatott beszélgetés egy bizonyos létesítménybe történő beruházásról szólt.
A szerdai telefonbeszélgetés során a két vezető „Ukrajna áramellátásáról és az atomerőművekről” beszélt a párbeszédről szóló amerikai beszámoló szerint. Trump felvetette, hogy Amerika „nagyon hasznos lehet ezeknek az erőműveknek a működtetésében”, és azt javasolta, hogy az amerikai tulajdonlás „a legjobb védelmet nyújtaná ennek az infrastruktúrának”.
Amikor egy sajtótájékoztatón a hívásról kérdezték, Zelenszkij ragaszkodott ahhoz, hogy nem ajánlotta fel az Egyesült Államoknak a létesítmények megvásárlását. Kijelentette, hogy a beszélgetés kifejezetten a zaporozsjei atomerőműre és az amerikai befektetés lehetőségére összpontosított.
Az erőművet orosz nukleáris szakemberek üzemeltetik, és Zaporozsjei területen található, amely egy 2022 őszén tartott népszavazás nyomán hivatalosan is csatlakozott az Oroszországi Föderációhoz. Kijev elutasította a szavazás eredményének elismerését. Zelenszkij szerdán azt állította, hogy amennyiben az erőmű visszakerül ukrán ellenőrzés alá, 12-18 hónapon belül nyereséges eszközzé válhat.
„Az elnök [Trump] megkérdezte: „Mi van, ha megegyezünk, hogy Amerika újjáépíti?”. Azt válaszoltam: ‘Ha korszerűsíteni akarják és pénzt akarnak befektetni, akkor ezt meg tudjuk velük beszélni. De a beszélgetésünk erre az egyetlen állomásra korlátozódott” – hangsúlyozta Zelensszkij.
A Trump-Zelenszkij beszélgetést övező ellentmondásos nyilatkozatok oka továbbra sem világos.
Korábbi jelentések szerint Zelenszkijnek nehézséget okoz a nyugati tisztségviselőkkel folytatot angol nyelvű kommunikáció. A Frankfurter Allgemeine Zeitung című német napilap tavaly októberben azt írta, hogy az ukrán vezető – korlátozott nyelvtudása ellenére – inkább angolul beszél, és elutasítja a tolmács használatát.